Dr. Zerrin Baysal, ucuza sağlıklı bir cilde sahip olmanın püf noktalarını açıkladı: Limon suyu ve zeytinyağı karışımıyla vücudunuzu nemlendirin. Cildinizi ölü hücrelerden arındırmak için buhar altında kese yapın. Bol bol su için…

En iyi peeling kesedir

Cildin genç kalmasında en önemli unsur güneşten korunmaktır. En az 30 SPF’li bir ürünün evden çıkmadan önce sürülmesi gerekir. Çoğunlukla çok pahalı olan bu ürünlerin en pahalısını seçmeye gerek yok. Vücudunuzdaki ölü derileri atmak ve daha sağlıklı bir cilde kavuşmak için peeling yapmak gerekir, iyice buhar altında kalınan bir banyoda kese yapmak bilinen en eski peeling yöntemidir.

Parlak cilt için kuru kayısı

Güzel bir deriye sahip olma çabalan sadece kullanılan kozmetiklerle mümkün değil. Beslenme alışkanlıklanmız çok önemli. Özellikle taze meyve ve sebze tüketmek, bol su içmek, kurutulmuş meyve tüketmek içten sağlayacağımız desteklerdir. Bu tarz beslenmek hem güzelliğe katkıda bulunurken hem de daha ekonomik bir beslenme sağlayacaktır. Havuç, kuru kayısı, fındık, ceviz, nar gibi gıdalar bilinen en etkili antiaging ürünlerdir.

Çay, suyun yerini tutmaz

Bol su tüketimi vücudun tüm işleyişi için gerektiği kadar sağlıklı cilt görünümü için de gereklidir. Hem deriye zarar veren toksinlerin atılımını sağlar, hem de deri hücreleri arasındaki su kaybını gidererek daha canlı ve güçlü bir deri yaratır. Su tüketiminin çay, kahve, asitli içecekler tarzında olması uygun değildir hatta zararlıdır, aynı zamanda pahalıdır.

Aşırı makyaj yapmayın

Aşın makyaj ciltte yapay durur ve temizlenmesi de zordur. Bunun yerine gün içinde gidilecek yere göre hafif bir makyaj tercih edilmelidir. Doğal ve sade makyajınızın hem tazelenmesi hem de çıkarılması daha kolaydır. Böylelikle hem makyaj malzemelerinize çok fazla para harcamazsınız hem de makyajınızı çıkaracağınız ürünleri daha uzun süre kullanma imkanına kavuşursunuz. Aşın makyaj yapanların öncelikle bir temizleme sütüyle silip sonrasında yüzünü yıkaması daha iyi bir temizleme sağlar. Bu tarz bir temizleme sütü çok pahalıya alınmak zorunda değil. Badem sütü temizlemek için ucuz ve zararsızdır. Çok kuru cilde sahip olanların vazelin ya da gliserin ile temizlemesi ve sonrasında yine sabunla yıkaması uygun olur.

Doğal nemlendiriciler

Özellikle kış aylarında cilt kuruluğunu önlemek için tüm vücudun her gece nemlenmesi gerekir. Bu bir vücut yağı, badem yağı ya da zeytinyağı olabilir. Zeytinyağı bilinen en etkili nemlendiricidir içine birkaç damla limon suyu damlatılarak iyi bir nemlendirici olarak kullanılabilir.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: