Güzellik ve çekicilik tarihin çeşitli dönemlerinde, dünyanın çeşitli bölgelerinde farklı algılanan bir kavramdır. Ancak globalleşen dünyada her konuda olduğu gibi güzellik anlayışı da gitgide evrenselleşmekte. Sağlıklı ve doğa ile uyumlu yaşamanın her günden daha popüler olduğu günümüzde doğru beslenme, fazla kilolardan kurtulma ve doğru kiloda kalmak önemli bir konu. İnanılanın aksine vücudun belirli yerlerindeki yağ birikimleri bize genetik olarak miras kalan ve küo vererek kurtulamayacağımız parçalarımız. Dolayısı ile yaşı ve boyu açısından doğru, sağlıklı kiloda olan ancak bazı bölgelerinde aşırı birikimler olan birinin estetik görüntüsünü düzeltmek için kilo vermeye çalışması, en azından sağlıksız bir yöntem.

Peki ne yapmak gerekiyor?

Öncelikle bu birikimlerin sebebini anlamak gerekli. Vücudumuzu saran deri altı yağ dokusunun, asli görevi bizi soğuktan korumak. Ancak aynı anda dış kontürümüzü belirleyen bir nevi uyku tulumu. Bu tulum hepimizin vücudunu ortalama 2 santim kalınlığında saran bir tabaka oluşturuyor. Ancak bu tabaka, belirli bölgelerde kalınlaşarak bazen 6-7 santime ulaşıyor. Görevi enerji ve besin deposu olan bu bölgeler tamamen genetik olarak belirleniyor. Kişi kilo alsa da, verse de normal cilt kalınlığı ile bu bölgesel depolar arasındaki fark hep aynı kalıyor. Sağlığımızdan ödün vermeden erkeklerde bel ve göbek, kadınlarda ise bel, basen, bacak içi ve diz içinden oluşan bu depolardan kurtulabilmenin tek yolu, lazer lipoliz ya da liposuction yöntemleri. Bu yöntemler ile bölgesel yağ kalınlaşmasını incelterek homojen bir cilt kalınlığına sahip olmak mümkün.

Kontör düzeltmede kullanılıyor

İstenmeyen yağların vücudun değişik bölgelerinden alınarak vücuda yeni bir form kazandırılmasına liposuction (telafuz: liposakşın) denir. Karın, kalçalar, basen, üst bacaklar, dizler, üst kollar, çene, yanaklar ve boyun liposuction yöntemi uygulanabilecek bölgelerdir. Liposuction, kontür düzeltme işlemi olup, genel bir zayıflama yöntemi olarak algılanmamalıdır. Bu uygulama bölgesel yağlanmanın olduğu sahanın, damarları büzerek kanamayı azaltan ve hastanın ağrı duymasını engelleyen bir sıvı ile şişirilmesi ile başlıyor. Daha sonra büyüklüğe göre lokal anestezi ya da genel anestezi altında çok ince kamiller ve bir vakum cihazı yardımı ile fazlalık yağ doku alınarak problem çözülüyor. Uygulama 30 dakika ile 2 saat arasında sürüyor. Hasta genellikle aynı akşam eve gidebiliyor ve 3-4 gün içerisinde normal hayatına dönüyor.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: