Soru:

Malin melanom hastasıyım. Nasıl beslenmem gerekiyor? 53 yaşındayım. Sol omzumdaki benin büyümesi üzerine doktora gittim. Malin melanom teşhisi konuldu Tümör ameliyatla alındı. Lenf bezlerim temizlendi. Geçtiğimiz ay rutin kontroller sırasmda akciğerimde kitle belirlendi. Şu anda kemoterapi görülüyorum? Bağışıklık sistemimi güçlendirmek için nasıl beslenmeliyim?

Cevap:

Malin melanom’un en önemli sebebi zararlı güneş ışınlarını süzen ozon tabakasındaki incelmedir. İkinci önemli nedeni bağışıklık sistenıinin zayıflığıdır. Doğuştan olan benlerde kanama, büyüme, renk değişikliği malin melanomun uyarıcı belirtileridir. En tehlikeli türü avuç içi ve ayak tabanında ortaya çıkar.

Tedaviye gelince…

Tümör cerrahi olarak etrafında geniş bir marj bırakılarak çıkarılmalıdır. Ek olarak o bölgeye yakın lenf bezleri de temizlenmeli. Tümörün büyüklüğüne ve ciltteki derinliğine bağlı olarak ilk zamanlar koruyucu bir tedavi (interferon ve interleukin) önerilebilir. Faydası kısıtlı olan bu tedaviler genellikle bağışıklık sistemini güçlendirmeyi sağlar. Tümör daha ileri evredeyse ya da metastaz varsa hastaya mutlaka kemoterapi uygulanmalıdır. Ağızdan alman yeni bir kemoterapi ilacı yararlı olabiliyor. Metastaz riskine karşı 3 ayda bir beyin, kemik, akciğer, karaciğer gibi organlar ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, MR ve PET gibi tetkiklerle taranmalıdır. Nüks ve metastaz riskine karşı 5 yıl sonra bile yılda 1 kez kontroller ihmal edilmemeli. Malin melanom hastalarının beslenmesi çok özeldir. Günde 1 bardak havuç, 2 bardak domates suyu için, bunları tüketemiyorsanız beta karoten hapı alın. Her gün en az 5 porsiyon değişik renkte meyve ve sebze tüketin. Sebzeleri buharda pişmiş tercih edin. Sofranızdan biberiye, karahindiba, kuzukulağı, tere, keten tohumu, çörekotu, yulaf ezmesi, dereotu tohumu, kara erik, kayısı, karadut ve böğürtleni eksik etmeyin. Ayrıca haftada 2 kez kurubaklagil tüketin. Böğürtlen yaprağı, yeşil çay ve ısırgan yaprağı çayı için. Bol bol yoğurt yiyin. Her gün 1-2 avuç ceviz, badem, fındık, ayçiçeği, kabak çekirdeği tüketin. Haftada 1 kez kırmızı et yiyin. Diğer günler balık ve hindi etini tercih edin. Şeker, beyaz un ve tuzdan uzak durun. Katkı maddesi içeren gıdaları tüketmeyin. Doktorunuza danışarak gece yatmadan yarım saat önce 14-21 miligram arasında melatonin hormonu alın. Melatonin bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudun biyolojik saatini düzenler. Doktorunuza sorarak reishi mantarı hapı, omega 3 ve yüksek dozda C vitamini de alabilirsiniz.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: