Soru:

Ablam meme kanseri. Nasıl beslenmeli?
39 yaşındaki ablama meme kanseri teşhisi konuldu. Sağ memesi alındı. 21 günde toplamda 8 kez olmak üzere 3’üncü kemoterapisini aldı. Kemoterapi sırasında organik pekmez veya marmelat yiyebilir mi? Şekerli Üzüm, incir, muz gibi meyveleri tüketebilir mi? Kemoterapi aldıktan sonraki 10’uncu günde kan değerleri düşüyor. Kan tablosunu normale döndürmek için aşı yapılıyor. Beslenme konusunda yapabileceğimiz bir şey var mı?

Cevap:

Meme kanseri nasıl anlaşılır öncelikle bunu anlatalım:

Meme kanseri her 8 kadından 1’inde görülür. Korunmak için her kadının 35 yaşında ilk mamografisini yaptırması, 40 yaşından sonra da her yıl düzenli mamografi çektirmesi gerekiyor. Ayrıca her ay kadınların kendi kendine yapacağı meme muayenesi de meme kanserine karşı koruyucudur. Adet gören kadınlar 25 yaşından sonra adet bitimini takiben 5 ve 7’inci gün arası, menopozdaki kadınlar her ay aynı gim, emziren kadınlar ise ayda bir kez emzirmeyi takiben memelerdekbi sütü boşalttıktan sonra kendi kendine meme muayenesi yapmalı:

meme kanseri1- Bir boy aynasının karşısına geçin. Ayakta, kollarınız yanda serbest durumdayken her iki memenizde de büyüklük farkı, şişlik, kızarıklık, kırışıklık gibi değişiklikler olup olmadığına bakın.

2- Ellerinizi başınızın arkasında birleştirerek dirseklerinizi arkaya doğru açın ve birinci maddedeki değişiklikleri inceleyin.

3- Her iki elinizi belinize dayayın, omzunuzu hafifçe öne doğru itin, öne doğru eğilin ve aynı değişikliklere dikkat edin.

4- Meme başınızı sıkarak akıntı olup olmadığına dikkat edin.

5- Bir kolunuzu yukarı kaldırın, elinizi meme ve koltuk altınızda gezdirin sertlik ya da kitle olup olmadığını kontrol edin. Bu işlemi önce, koltuk altından başlayıp göğsünüze doğru daire çizerek sonra da daireleri meme ucunuza doğru küçülterek yapın. Daha sonra yukarı aşağı kontrol edin. Son olarak meme dış sınırından, meme basma doğru parmaklarınızı yıldız şeklinde hareket ettirin.

6- Beşinci şıktaki muayeneyi yatar durumda tekrar edin. Kontrol ettiğiniz taraftaki omzunuzun altına ince bir yastık koyun.

Bir memenizde kitle varlığını belirlediyseniz diğer memenizi de benzer kitle açısından kontrol edin. Eğer diğer memede de kitle elinize geliyorsa bu değişiklik normaldir. Fakat kitle yeni ve adetten sonra kaybolmuyorsa mutlaka doktorunuzla görüşün. Meme ucunda akmtı, çukurlaşma veya çekilme gibi cilt değişikliklerini doktorunuza bildirin. Korkunun sizi geciktirmesine izin vermeyin. Memenizde bir kiüe bulduktan sonra korkmanız doğal. Ama unutmayın memedeki kitlelerin beşte dördü kanser değildir. Meme kanserine bağlı kitlelerin yüzde 90’ı ağrısızdır.

Gelelim sizin sorularınıza. Ablanıza beslenme konusunda önerilerim şunlar:

■ Kemoterapi sırasında kilo kaybından kaçının. Her gün 1 porsiyon ete karşılık 5-7 porsiyon da sebze-meyve tüketin. Kemoterapi sırasında kan değerlerinizin düşmemesi için haftada 2 kez kırmızı et yiyebilirsiniz. Ancak diğer günler balık, hindi ya da tavuk tercih edin. Gıda hijyenine çok dikkat edin. Sebze-meyveleri çok iyi yıkayın, yarım saat sirkeli suda beklettin.
■ Kemoterapi gördünüz sürece sarı kantaron otu ve greyfurttan uzak durun. Bunlar ilaçların etkisini bozar.
■ Brokoli, karnabahar, beyaz lahana, kırmızı lahana ve semizotunu buharda pişmiş tüketin. Mevsiminde ayrım yapmadan bütün meyveleri tüketebilirsiniz.
■ Her gün 1-2 bardak domates suyu, 1 bardak da havuç suyu için.
■ Beyaz ya da esmer fark etmez, şekerden uzak durun. Günde 1 tatlı kaşığı çiçek balı ya da 1 çorba kaşığı üzüm pekmezi tüketebilirsiniz.
■ Kemoterapi sırasında ağız yaralarını engelleyici etkisi nedeniyle karadut şurubu tüketin.
■ Haftada 2 kez sofranızda kurubaklagile yer açın. Özellikle yeşil mercimek, bezelye ve baklayı tercih edin.
■ Her gün yarım kilo yoğurt, yağsız beyaz peynir, çökelek ve yumurta beyazı (haftada 2 kez sarısıyla birlikte) yiyebilirsiniz.
■ Esmer pirinç, esmer ekmek kabuğu ve bulguru bol tüketin. Yemeklerinizde kimyon, zerdeçal, zencefil gibi baharatlar kullanın.
■ C vitamininden zengin turunç, limon, portakal, mandalina gibi meyveleri kabuklarıyla birlikte marmelat yapıp tüketebilirsiniz.
■ Reseptör durumunuzu bildirmemişsiniz. HER 2’niz pozitifse beta glukandan zengin shiitake, maitake gibi mantar haplarını kullanın. Östrojen ve progesteron reseptörleriniz pozitifse günde 2 kupa yeşil çay
için. Yeşil çay bu hastalarda tamoksifen adlı ilacın etkisini artırır. Ancak reseptörleriniz pozitifse soya ve keten tohumundan uzak durmanızda yarar var. Çünkü bazı araştırmalar bunların tümörü tetikleyebildiğini gösteriyor.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: