Memede Muayene Bulguları

Gözleyerek yapılan muayene bulguları

Meme derisinde kalınlaşma, şişme, renk değişikliği:

Memede kızarıklık ve portakal kabuğu görüntüsü

Memede kızarıklık ve portakal kabuğu görüntüsü

Bazen memede kitle olmadan, doğrudan meme derisinde bazı değişikliklerle kanser başlayabilir. Meme derisinin bir bölgesinde kızarıklık, kalınlaşma, portakal kabuğu gibi yer yer çekintilerin ortaya çıkması, kanserin ilk bulgusu olabilir. Meme derisinde böyle değişiklikler fark ediyorsanız, hekiminize danışmanızı öneriyoruz. Meme başında kalınlaşma, kızarıklık veya yara olması meme başındaki değişiklikler de kanser açısından önemli olabilir. Özellikle meme başı çevresinde ortaya çıkan kızarıklık, yara gibi değişiklikler memede bir kitle olmasa bile, kanser bulgusu olabilir.

Memede veya meme başında içeri doğru çekinti olması:

Bazı kadınlarda çocukluktan İtibaren her iki meme başı da içe çekik olabilir. Bu, herhangi bir hastalık anlamına gelmemektedir. Böyle durumlarda bebek emzirmek çoğu kez mümkün olmaz. Bu gibi yapısal bozukluklar kozmetik amaçlı olarak, yani sadece görünüm açısından ameliyatla düzeltilebilir. Kanser açısından önemli olan, tek memenin başının son zamanlarda içeri çekilmesidir. Böyle bir durumda mutlaka hekiminize başvurmanız gerekir.

Meme başlarının pozisyonlarında değişiklik:

Meme başlarının pozisyonlarında da değişiklik olabilmektedir. Meme başı bir tarafa doğru çekilebilir. Bu da bir kanserin belirtisi olabilir.

Memenin şeklinde değişiklik:

Genellikle her iki meme simetrik değildir ve bir meme diğerinden aha büyük olabilir. Bu normal bir yapıdır. Bazen memelerin genel yuvarlaklığında veya şeklinde de değişiklik olabilir. Kanser açısından önemli olan, sonradan gelişen simetri değişikliğidir.

Memede Kitle

Kadınların büyük bir çoğunluğu, hayatlarının bir döneminde memelerinde bir sertlik fark edebilmektedirler. Böyle bir durumda akla ilk olarak kanser gelir. Oysa, bu kitlelerin büyük bir kısmı iyi huylu tümörlerdir. Ancak bununla birlikte, mutlaka ama mutlaka araştırılmaları gerekiyor. Elinize gelen kitle 2 farklı yapıdan biri olabilir. Kitle, içi sıvı dolu bir kese olabilir. Buna kist diyoruz. Kistler genellikle adet zamanları daha da büyür ve ağrılıdırlar. Özellikle menopoz öncesi 40 lı yaşlarda daha sık görülür. Diğer bir olasılık da, içi farklı bir doku ile dolu bir kitle olabilir, buna da solid kitle diyoruz. Bu iki farklı yapıyı ayırmanın en iyi yolu kitlenin ultrason ile incelenmesidir.

Elle Yapılan Muayene Bulguları

Solid (katı) kitle:

Memede sıvı içermeyen, içi farklı hücrelerle dolu olan kitlelere solid kitle diyoruz. Solid kelimesi katı anlamına gelir. Solid kitlelerin kanser olma olasılıkları kistlere göre daha yüksektir. Genç bir kadının memesinde saptanan solid bir kitlenin kanser olma olasılığı yüksek değildir. Yaş ilerledikçe kitlelerde kanser olasılığı artar.

40 yaş üzerindeki bir kadının memesinde saptanan solid bir kitle, aksi ispat edilene kadar kanser şüphesi taşır, bu nedenle mutlaka araştırılması gereklidir.

Memede saptanan kitle, mamografi ve ultrasonla değerlendirilerek kanser olma olasılığı araştırılır. Bu yöntemlerle kesin teşhis koymak mümkün değildir. Ancak kitleden alınan parçanın patolojide incelenmesiyle kesin tanı konabilir.

Koltuk altında ele gelen kitle:

Koltuk altında ele gelen bir kitle, birçok nedene bağlı olan bir lenf bezi büyümesi olabilir; fakat bazen meme kanserinin ilk bulgusu da olabilir. Bu nedenle eğer elinizde ve kolunuzda son zamanlarda bir infeksiyon geçirmediyseniz, bu kitlenin İncelenmesi gerekiyor.

Kist

memede kistKistler genellikle memenin iyi huylu tümörleridir. Boyutları birkaç milimetre ile birkaç santimetre arasında değişir. 25 yaş altındaki kadınlarda nadir, menopoza yaklaşmış kadınlarda daha sık görülür. Kistlerin içi, iğne ile boşaltılarak içindeki sıvı incelenir. Eğer kanlı bir sıvı içeriyorsa, kistin ameliyatla çıkartılıp İncelenmesi önerilir. Eğer menopoz sonrası hormon tedavisi gören bir kadında kist ortaya çıkmışsa, içerdiği sıvı kanlı olsun veya olmasın patolojiye gönderilmesi gerekmektedir. Eğer bir kist, iğne ile boşaltıldıktan sonra 4-6 hafta içinde tekrar ediyorsa, ameliyatla çıkartılması önerilebilir. Ayrıca kistin bir kısmı, solid dediğimiz meme dokusundan farklı bir yapı İçeriyorsa, yine kistin ameliyatla çıkartılması gerekmektedir.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: