Soru:

Teyzem mesane kanseri. Kendini çok halsiz hissediyor. Ne tavsiye edirsiniz?
Teyzem (58) sık idrara çıkma, kesintili idrar yapma, idrarda kanama şikayetiyle doktora gitti. Yapılan tetkikler sonucunda mesane tümörü tanısı konuldu. Açık ameliyat çözüm olmadı. Çünkü tümör rahim ve bağırsaklara sıçramış. Şu anda kemoterapi görüyor. Halsizlik şikayeti var. Beslenme ve bitkisel takviyeler konusunda önerileriniz nelerdir?

Cevap:

Mesane kanseri sigara içenlerde, kimyasal maddelere maruz kalanlarda, kronik (uzun süreli) mesane taşı, enfeksiyonu olanlarda sık görülür. Aslında mesane kanseri erkeklerde sık rastladığımız bir hastalık. Ancak son zamanlarda mesane kanserine yakalanan kadınların sayısında ciddi artış var. Bunun sebebi, sigara tüketiminin kadınlarda da artış göstermesi. Sigara mesane kanseri olma ihtimalini 4 kat artırıyor.

Tedaviye gelince…

Erken evrede hastadaki lezyon ya yakılarak ya da ameliyatla çıkartılır. Tümör mesane katlarım tam olarak geçmemişse sistoskopi yapılarak hasta belli aralıklarla sıkı kontrole alınır. Nüks eden yüzeyel tümörler ameliyatla çıkartılır. Bu hastalara aşı tedavisi uygulanır. Mesaneye bcg verilerek nüksün azaltılması sağlanır. Bazen mesaneye kemoterapi ilaçları da konabilir. Ancak tümör mesane katlarını geçmişse büyük ameliyat gerekir. Tümörü büyük ve başka organlara yayıldığı için teyzenize kemoterapi uygulanıyor. Buna tümör küçültücü tedavi diyoruz. Mesane tümörlerinde 7-8 yıldır kullanılan yeni ilaçlarla tedavi başarı oram yükseldi. Kemoterapiye verdiği cevaba göre teyzenize radyoterapi-kemoterapi uygulanabilir. Çok iyi yanıt elde edilmişse ameliyat gündeme gelebilir, Kemoterapiye devam ederken vücudun diğer organları özellikle akciğer, kemikler ve karaciğer kontrol edilmeli.

Teyzenize beslenme konusunda önerilerim şunlar:

■ Bol bol su için.
■ Günde 2 avuç işlenmemiş kabak çekirdeği tüketmek, sık idrara çıkma, yanma gibi şikayetleri azaltabilir. Kabağı fırında pişirdikten sonra 1 kaşık bal ve cevizle tüketmek de faydalıdır.
■ Hem idrar söktürücü etkisi hem de demirden zengin olduğu için günde 1-2 demet maydanoz yiyin.
■ Mesane tümörlerinde selenyum ve E vitamini faydalıdır, kemoterapi sırasında bu İM desteği kullanabilirsiniz.
H idrar yolları enfeksiyonu için omega 3 ve bromelain (ananas hapı) da faydalıdır.
■ Asitli içeceklerden kaçının. Günde 1 şişe maden suyu içebilirsiniz.
■ Tatlı elma, ananas ve domates suyu için. Her gün 1-2 bardak ayran içmeyi ihmal etmeyin.
■ İmmün sisteminizi güçlendirmek için her gün taze çekilmiş çörek otu, dereotu tohumu, keten tohumu gibi desteklerden birini seçerek 1 çorba kaşığı tüketin.
■ Adaçayı, civanperçemi, mercanköşk, kuşburnu, rezene, zencefil ve papatya çayı için. Çayınıza şeker yerine tarçın ve limon kabuğu ekleyin.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: