Soru:

Mide kanserinin sebepleri nelerdir?
Babam 5 yıl önce mide kanserinden hayatını kaybetti. Mide kanserinin sebepleri nelerdir? Mide kanserinden korunmak için ne yapmalıyız?

Cevap:

Mide kanseri çoğu zaman erken dönemde herhangi bir belirtiye yol açmaz. Ayrıca mide kanseri ortak belirtileri nedeniyle pek çok hastalıkla karıştırılabilir. İşte, en yaygın görülen yakınmalar:
Dışkıda kan: Mide kanserinin önemli bir belirtisi olduğu gibi kolon kanseri, hemoroid, anal fissür gibi hastalıklarda da kanama yaygın görülür.
Karında ağrı ve rahatsızlık hissi: Karın ağrısı mide kanserinin en önemli belirtisidir. Ağrı genellikle hastanın ilaç arayışına gitmesini sağlayacak kadar şiddetli
olabilir. Ağrı ve rahatsızlık hissi devamlı ve şiddetli olabilir.
Bulantı ya da kusma: Bunlar sadece mide kanserine özgü değildir. Ancak bu şikayetlerin sebebinin mutlaka doktor tarafından araştırılması gerekir.
İştah kaybı: Bir-iki günlük iştahsızlık normal. Fakat daha uzun sürmesi bir uzmana başvurmayı gerektirir. Bu arada iştah kaybı da mide kanseri dışında pek çok nedene bağlı olabilir.
Şişkinlik: Özellikle yemeklerden sonra olan şişkinlik mide kanserinin yaygın belirtilerinden. Hazımsızlık ve göğüste yanma hissi de mide kanseriyle bağlantılı olabilir.
Bağırsak alışkanlığında değişiklik: İshal ya da kabızlık mide kanseri habercisi olabilir.
Yorgun hissetme: Aşırı yorgunluk çoğunlukla anemiyle bağlantılıdır. Dışkı ya da kusma nedeniyle kan kaybedildiği için anemi mide kanseri belirtisi olabilir.
Nedensiz kilo kaybı: Son 6 hafta içinde ya da daha kısa sürede isteğiniz dışında ağırlığınızın yüzde 5’ini kaybettiyseniz mutlaka bir uzmana başvurun. Nedensiz kilo kaybı kanser başta olmak pek çok ciddi hastalıkla bağlantılı olabilir.

Mide kanseri riskini artıran faktörleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:
Erkek olmak: Mide kanseri erkeklerde kadınlara göre daha sık görülüyor.
Ailede mide kanseri öyküsü: Anne, baba, kız kardeş ya da erkek kardeşinizde mide kanseri olması sizi de riskli gruba sokar.
Sigara içmek: Sigara sadece akciğerleriniz için değil bütün vücudunuz için tehlikeli. Sigara mide kanserinin önemli nedenlerinden biri.
Helikobakter pilori mikrobu: Helikobakter pilori gastride (mide iltihabı), ülser ve ince bağırsakta iltihaba yol açar. Midesinde bu mikrop olanlarda mide kanseri daha sık gözükür. Helikobakter pilori taşıyanlar mutlaka 2 haftalık antibiyotik tedavisi görmeli.
Kronik gastrit: Uzun süreli gastrit mide kanserine yol açabilir.
İleri yaş: Maalesef ileri yaş pek çok sağlık sorununa sebep oluyor. Mide kanseri de bunlardan biri.

Tuzlu, tütsülenmiş ve katkı maddesi ilave edilmiş gıdalar:
Bu yiyeceklerden uzak durmak mide kanseri riskini önemli oranda azaltır. Özellikle tuzu azaltın, tuzlanmış et, sebze ve konservelerden kaçının.
Meyve ve sebzeden fakir bir diyet: Meyve ve sebzeler kanserle savaşan güçlü antioksidanlar içerir. Her gün 5 porsiyon sebze-meyve tüketin.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: