Astım – Nefes Darlığı

Nefes alma sırasında, atmosfer havasının solunum olayının olduğu “alveol” denilen hava boşluklarına naklini sağlayan iletici hava yollarında daralma, tıkanıklık ve buna bağlı olarak hava akımında zorlukla karekterize bir hastalıktır. Hava yollarında mikrobik olmayan süreğen bir iltahaplanma söz konusudur. Olası bir astım nöbetinde dik oturulmalı ve karını biraz öne çıkarmak gerekir. Nefes alırken akciğer hava keseciklerinin çökmemesi için dudaklar sivriltilmelidir. Düzenli solumak çok önemlidir. Çok soğuk havada dışarı çıkmamak, zorunlu hallerde çıkılırsa ağız ve burun atkı ile kapatılmalı ve düzenli solunmaya dikkat edilmelidir.

Astım (Nefes Darlığına) Yönelik Pratik Bitkisel Formüller

• 10 adet karanfil, 10 adet karabiber, 6 adet zencefil, 5 adet tarçın, bir tutam ısırgan otu ve bir tutam ayva yapraği 2 litre suya konulur ve 10-15 dakika kaynatılır. 30 dakika demlenen karışım süzülür. Günde 3 bardak içilir. Her içildiğinde bir miktar ısıtılıp ve bir kaşık balla tatlandırılıp içilmelidir.
• 1 bardak kaynar suya, 10 gram ısırgan yaprağı konur, 10 dakika bekletilir ve günde 3-4 bardak içilir.
• Öksürükotu çayından günde 2-3 bardak içilmelidir. Ayrıca öksürük otu, sinirli ot ve kekik karışımı çay da kullanılır.
• 1 bardak suya, 5 gram ayva yaprağı konur, 10 dakika kaynatılıp günde 2-3 bardak içilir.

Nefes Darlığı için Şifalı Tarifler

Nane Kürü
2 su bardağı kaynayan suya, 3 çay kaşığı nane katılıp 15 dakika demlenmeye bırakılır.
Nane çayı; mide ve bağırsak gazlarında, bulantı ve kalp çarpıntısında içilir. Sindirim sistemi rahatsızlıklarında, karın ağrısı, ishal, baş ağrısı, sinüzit, diş ağrısı, halsizlik, bronşit, öksürük gibi rahatsızlıklarda kullanılması tavsiye edilir. Nane, nefes darlığında da şöyle kullanılabilir: Bir tülbentin üzerine bal konur, üzerine taze veya kuru nane yaprakları serpilir ve yatmadan önce göğüs üzerine bağlanıp, sabaha kadar bırakılır.

Elma Suyu
Besin değeri dışında, nefes darlığı ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Lifli olduğu için bağırsakları temizler. Yatıştırıcı ve uyku vericidir. Baş ağrılarına iyi gelir. Taze elma suyu cilde sürüldüğünde dokuları sağlamlaştırır ve teni güzelleştirir.

Siyah Turp Kürü
1 adet orta boy siyah turp oyulur. Kök yeri kesilip içine doğal bal konulup, 1 su bardağının içinde oturulup bir gece boyunca bekletilir. Bardağın içine sızan su sabahları aç karnına içilir.

Astım – Nefes Darlığında Kullanabileceğiniz Taşlar – Renk ve Kokularla Tedavi

Akuamarin: Akuamarin, deniz renginde, açık gök mavisi renginde, saydam veya yarı saydam bir taştır. Ona bu rengi veren içinde eser miktarda bulunan demirdir. Uçuk renkli olanlar, renklerin koyulaşması için bazen ısıtılırlar. Halk arasında “Sakin taş” olarak da bilinir. Her ne kadar”Sakin taş” denilse de,”Cesaret taşı”olarakadlandırılır ve onu taşıyana ya da takana özellikle ölüm karşısında cesaret verdiği söylenir.

Akuamarin “deniz suyu”anlamına gelir. Büyük ve temiz kristal parçaları halinde çıkarılır. İşlenmiş haliyle yüzük, kolye, broş gibi takılarda kullanılmaktadır. Değerini artıran özellikleri; şeffaflık derecesi, içinin temizliği ve en önemlisi, renginin koyuluk derecesidir. Akuamarin taşının, eski zamanlarda deniz yolculuklarında kazadan koruduğuna ve doğaüstü güçler sağladığına inanılırdı. Akuamarin solunum yolları rahatsızlıklarına, boğaz ağrılarına, astım, bronşit ve tiroid bezi rahatsızlıklarına iyi gelir.

Gül Kuvarsı: Nadir bulunan kuvars cinsidir. Çok eski çağlarda mühür ve sembol yapımında kullanılmıştır. Günümüzde ise oyma biblo, dekoratif süs eşyası ve mücevherat yapımında kullanılır. Işıltısı ve rengiyle “gül kuvars” olarak adlandırılmıştır. Rengi, uçuk pembeden gül kırmızısına doğru değişir.”Aşk taşı”olarak ünlenmiştir. Beden hücrelerini yeniler, bu suretle hem hastalıkları tedavi eder, hem de bedeni dinçleştirir. İç barışı ve uyumu sağlar. Yaraları, anjini, astımı, görme bozukluklarını ve migreni iyileştirir. Radyasyonun etkilerinden korur. Depresyon halinin ortadan kalkmasında ve en azından etkisinin azaltılmasında yardımcıdır. Kişinin kendisinden hoşnut olmasını, kendisine değer vermesini sağlar. Özgüven ve hayatı sevme duygusu verir.

Topaz: Genelde sarı ve mavisi bilinir ancak çeşitli renklerde olabilir. Şeffaf ya da yarı şeffaf olarak bulunabilir. Topaz, az bulunan değerli taşlardandır. Bu nedenle renksiz topaz, elmasla karıştırılabilir. Kusursuz bir çatlama özelliği vardı. Çok değişik renkleri vardır. En çok bilineni sarı ve kırmızı tonların alaca meydana getirdiği görünümdedir. Bu nedenle eski Mısırlılar, onu sıcak altının ve güneş tanrısı Ra’nın simgesi olarak kabul etmiştir. Eski Ahit’in Exodus bölümünde, Hazreti Harun’un giymesi gereken elbisenin üzerinde bulunan ve üzerlerine İsrailoğlu kabilelerinin adlarının yazılacağı 12 taştan biri de topazdır. Topazın faydalarından bazıları ise şöyledir: Akciğerleri korur, astım ve bronşit hastalıklarını iyileştirir, ilaçların şifa veren gücünü artırır, stresi gönderir, sükunet ve huzur hissi verir.

Renk ve Kokularla Tedavi

Giydiğimiz giysilerin renklerinde kullandığımız çarşaf vb, eşyalarda mavi, pembe, yeşil ya da sarı kullanırsak daha derin ve rahat nefes alabilme kolaylığı oluşur. Bu renkler akciğerleri ve diyaframı güçlendirir. Ayrıca boğaz şakrası mavi olduğun dan mavi renkler de nefes darlığında kullanılabilir.

Yine astımlı kişiler kokulara karşı çok hassas olduğu için doğal kimyasal koku kullanılmamalıdır. Doğal ortamlardaki kokular çam, orman kokusu gibi kokular nefes darlığına iyi gelecektir.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: