Obezite ve aşırı kilolara karşı geliştirilen yepyeni ve çok basit bir diyet türü büyük umut olacak. Diyetin ana felsefesi şu basit kelimelerle özetleniyor: ‘Bir gün sabret, bir gün ziyafet’.

Dünyada gün geçtikçe daha büyük bir sorun halini almaya başlayan obezite ve aşırı kilolara karşı yeni bir diyet türü büyük umut olacak. Bu diyete göre, bir gün oruç tutar gibi aç gezmek, ikinci gün iste canınız ne çekerse afiyetle yemek yeterli.

DAHA UZUN BİR YAŞAM SAĞLIYOR

“The Alternate-Day Diet” (Günaşırı Diyet) adlı kitabın yazarı Dr. James Johnson ile ABD’deki Stamford Üniversitesi ve Ulusal Yaşlanma Enstitüsü uzmanlarının yaptığı araştırmalar, bu yeni diyet türünün, ince ince kalori hesabı yapılan diğer diyetlere oranla çok basit olduğunu; kan şekerini düşürüp astım semptomlarını azaltmaya kadar birçok faydası bulunduğunu; beyin hücrelerini koruduğunu ve bütün bunlar sayesinde daha uzun bir yaşam sağladığını ortaya koyuyor. Diyetin faydaları arasında, kalp hastalıklarını ve meme kanserini uzak tutması da bulunuyor.

ZAYIFLIK GENİNİ TETİKLİYOR

Bir gün, normal aldığınız kalori miktarının yarısına eşit miktarda kalori alıp, diğer günse istediğiniz kadar yeme prensibine dayalı bu diyetin başarısı, SIRT-1 adlı bir zayıflama geninde yatıyor. Kalori alımındaki ani ve sert düşüş, ‘zayıflık geni’ olarak da bilinen SIRT-1’i tetikliyor; bu da yağ depolamaya neden olan geni bloke ederek yağ yakımına zemin hazırlıyor.

SÜREKLİ DİYETTEN DAHA KOLAY

Uzmanlar, ‘bir gün oruç, bir gün ziyafet’ diyetini uygulamanın, sürekli düşük kalori alınan diyetlere göre çok daha kolay olduğunu belirtiyor. Diyete alışmanın yaklaşık 2 hafta sürdüğü, bundan sonraki dönemde ise, ‘oruç’ günlerde açlık duygusunun artık hissedilmemeye başladığı ifade ediliyor.

ÇOK DAHA FAZLA KİLO KAYBI

Illinois Üniversitesi tarafından 16 hasta üzerinde 10 hafta boyunca yapılan araştırmanın sonuçları da bu diyet sayesinde, beklenenden çok daha fazla kilo verilebildiğini gösterir nitelikte. Araştırmada, her biri 90 kilonun üzerinde olan hastalar, bir gün boyunca, normal aldıkları kalorinin yüzde 20sini aldılar, diğer gün ise sağlıklı ve normal beslenmelerine devam ettiler.

Normalde 10 haftada 2.2 ila 2.7 arasında kilo vermeleri beklenirken, bu hastaların, diyet sayesinde 4.5 ila 13.5 kilogram arasında kilo kaybetmeleri uzmanları bile şaşırttı.

DİYETİ NASIL YAPACAKSINIZ?

  • Diyet kitabının yazarı Dr. Johnson, zayıflama geninin tetiklenebilmesi için ‘oruç’ günlerinin ilkinde, kesinlikle 500 kaloriyi aşmamak gerektiğini belirtiyor.
  • Daha sonraki aç gezilen günlerde ise amacınıza bağlı olarak ne kadar kalori alacağınıza kendiniz karar verebilirsiniz. Normal bir günde aldığınız kalori miktarının yüzde 35’ini alacak şekilde beslenmek kilo kaybetmenizi sağlarken; normal beslenmenin yüzde 50 ya da yüzde 60’ı kadar kalori almak, sadece mevcut kilonuzu muhafaza etmenize yardımcı oluyor.
  • Aç gezilen günü takip eden günde, çok da abartmamak koşuluyla istediğini kadar yiyebilirsiniz. Aklınızdan çıkarmamanız gereken bir husus ise sebze ve meyveyi ihmal etmemek…
  • Özellikle ‘yeme’ günlerinde, bol bol su içmek ve egzersiz yapmak da gerekiyor. Sadece haftada bir tartılın, bunu da ‘oruç’ gününün bittiği sabah yapın. Böylece moraliniz daha yüksek olacaktır.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: