Orgazm olmak tam ve güçlü bir vücut deneyimidir. Kaslar çalışır, nefes hızlanır, terlersin.

Bu yüzden şunu merak etmiş olabilirsiniz: Orgazmlar aslında kalori yakar mı? Kalbiniz bir maraton koşuyormuş gibi kan pompalıyor ve bedeniniz bir antrenman yapıyor gibi oluyor, yani bir şey olmalı, değil mi?

Ne oluyor peki vücutta? Bunu anlamak için Sherlock Holmes şapkamı giydim ve seks eğitimcisi olan Uchenna Ossai’ye ulaştım :) İşte orgazm ne kadar kalori harcarın sonucu:

Soruma cevap verebilmek için Dr. Ossai, tam bir seks seansı sırasında erkek ve kadınların yaktığı kalori ile ilgili bir 2013 çalışmasını gösterdi. PLOS ONE dergisinde yayınlanan yazıda, ortalama bir erkeğin yaklaşık 16 kilojül yaktığı ve ortalama dişinin 12 civarında yaktığı tespit edilmiş deniyor.

Ossai, yaklaşık altı dakika süren ortalama sevişme süresiyle, sadece 75 ila 100 kilojül gittiğini söyledi. “Yani eğer bir kalp atış hızı ölçüsüne bakacak olursak ve orgazmlarınız 10 ila 60 saniyeden fazla sürüyorsa, bir orgazm sırasında 16 kilojüllük bir yakma bekleyebilirsiniz.”

Birden fazla orgazm olma sanatında usta olsanız bile, hala bu rakamlar fazla aşılamıyor. Üzgünüz.

Fakat durun! İyi haberler de var. Orgazmlar pek çok kilojül yakmasa bile, hala sağlığa bol miktarda faydası vardır. Acıyı rahatlatabilir, uyumanıza yardımcı olabilir, bilişsel işlevinizi geliştirebilir ve ruh halinizi hızlandırabilirler.

Ve muhtemelen bilmediğiniz bir şey daha var: “Boşalma orgazm için gerekli olmasa bile, araştırmalar düzenli orgazm ve ejakülasyonun prostat kanserine karşı koruyucu bir faktör olabileceğini gösteriyor” diye ekledi.

Akılda ne kalmalı bu yazıdan? Orgazmlar harika – sadece kilojül yakması açısından değil.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: