Soru:

Geçen yıl anneme (50) pankreas başı kanseri teşhisi konuldu. Teşhisten 1 hafta sonra midesinin bir kısmı, onikiparmak bağırsağı ve safra kesesi alındı. Ameliyat sonrası patoloji raporunda kanserin ‘adenoskuamoz’ hücre yapılı olduğu tespit edildi. Daha sonra kemoterapiye başlandı. 5’inci kür bitmeden kemik metastazı nedeniyle kemoterapi kesildi. 10 gün radyoterapi uygulandı. Daha sonra farklı bir kemoterapi yapıldı. Fakat ilk seans sonunda kan değerlerindeki aşırı düşüş nedeniyle yoğun bakıma alındı. 1 hafta yoğun bakımda kaldı. Şu an Ca 19-9 değeri 300lere çıkmış durumda. Şimdiye kadar metastaz tespit edilmedi. Annemin halsizlik, el ve ayaklarında uyuşma şikayetleri var. Doktorumuz haftaya farklı bir kemoterapi (carboplatin) vermeyi düşünüyor. Tedavi ve beslenme konusunda önerileriniz nelerdir?

Cevap:

pankreas başı kanseriAnnenizin tümörü karma yapıda. Hem epitelyal hem de adeno kanser bir arada görülüyor. Doktorunuzun uyguladığı tedavi doğrudur. Kemoterapiye bağlı kansızlık, el ayaklarda uyuşma, iştahsızlık, halsizlik gibi şikâyetler normal. Dengeli bir beslenme programıyla yan etkiler daha hafif atlatılabilir.

Annenize beslenme önerilerim şunlar:
■ Diyabetiniz yoksa her gün 1-2 bardak organik elma suyu, 1 bardak an mas suyu için. Steril şartlarda havuç, domates suyu da tüketebilirsiniz. Ancak meyve sularını sık aralıklarla azar azar alın. Fazla içilirse fenalık hissi ortaya çıkabilir.
■ Kemoterapiye bağlı kansızlık ortaya çıkacağından her gün 1-2 kaşık kara üzüm pekmezi, haftada 1 kez yağsız kırmızı et, arada bir de karaciğer ızgara tüketin. Sakatattan çok sık tüketmeyin çünkü böbrek taşlarına yol açabilir.
■ Her gün yarım kilo ev yoğurdu tüketin. (Yoğurt yerine ayran da içebilirsiniz.)
■ Mineral temini açısından her gün 1 şişe maden suyu için.
■ Pankreas kanserlerinde ishal sık görülen şikayetlerden biridir, ishal olursa damar ya da ağız yoluyla elektrolitten zengin serumlar almalısınız.
■ Kilo kaybınız çok olursa doktorunuza danışarak besleyici mamalar tüketebilirsiniz.
■ Haftada 3-4 avuç arpayı çorba, bulgur pilavı ya da güveç içinde tüketin.
■ Kahvaltıda yulaf, yoğurt, meyve karışımı tüketebilirsiniz.
■ Her gün 1 avuç kavrulmuş susam tüketmeye çalışın.
■ Balık tüketmediğiniz günlerde 1000 miligram omega 3 kullanın.
■ Her gün 400 ünite folik asit güç kaybını önleyebilir, nöropatiye de iyi gelebilir.
■ Kemoterapi bittikten 1 hafta sonra karabiber, kırmızı biber, kimyon, zerdeçal, zencefil gibi baharatlarla yemeklerinizi tatlandırabilirsiniz. Bu baharatlar immün sistemini güçlendirmek için faydalıdır, ayrıca iştah açar.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: