Soru:

Annem pankreas kanseri teşhisiyle ameliyat oldu. Doktorlar radyoterapi önerdi. Şiddetli ağrıları olduğu için annem şu anda morfin bantları kullanıyor. Buna rağmen ağrıları dinmedi. Ağrının geçmesi için ne yapmalıyız?

Cevap:

Kanserde ağrı, bazen hastalığın ilk belirtisi olarak ortaya çıkabiliyor. Bazen de tedavi sırasında ve kanserin ileri döneminde ortaya çıkabiliyor. Kemik, üreme organları, baş-boyun kanserlerinde ağrının görülme oranı yüzde 80’e kadar çıkıyor. Mide, akciğer, pankreas ve meme kanserlerinde ağrının ortaya çıkma ihtimali yüzde 60-80. Bağırsak ve böbrek kanserlerinde yüzde 40-60 oranda ağrı görülüyor. Lenf bezi kanseri (lenfoma) ve lösemide (kan kanseri) ise yüzde 20 oranında ağrı görülüyor.

Ağrının en önemli sebepleri şunlar:
■ Tümörün kemik dokusunu, siniri veya kan damarlarını işgal etmesi,
■ Tümörün sinir köklerine bası yapması, kan damarlarına kadar ilerleyerek damarları tıkaması,
■ Tümörün büyüyerek mide, bağırsak, safra kanalı gibi içi boş organları tıkaması,
■ Kanser tedavisine bağlı ağrılar. Özellikle tümörün çıkartılması için yapılan ameliyatlarda o bölgede sinirlerin kesilmesi ağrıya neden olabilir. Radyoterapi ve kemoterapi bazen ağrının ortadan kalmasını sağlayabildiği gibi bazen de ağrıları yol açabilir.

Ağrı tedavisine gelince…
Günümüzde kuvvetli ağrı kesicilerden sinirlerin uyuşturulmasına kadar pek çok tedavi seçeneğiyle birlikte hastalar neredeyse ağrısız yaşıyor. Özellikle ağrı merkezleri sayesinde kanser nedenli ağrılar yüzde 95 oranında önlenebiliyor.

Annenizin durumuna gelince…
Pankreasın bulunduğu alanda sinir ağı olduğu için ağrılar dayanılmaz olabilir. Bunun için bir ağrı merkezinden destek almanızda yarar var. Ayrıca lokal radyoterapi de ağrılar üzerinde faydalı olabilir.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: