Soru:

İnternetten aldığım bitki karışımının faydası olur mu?
1 hafta önce annemin (67) pankreas başı kanseri olduğunu öğrendik. Tümör 58 milimetre çapında. Annem aynı zamanda şeker hastası. Sarılık ve aşırı kilo kaybı var. Sarılık nedeniyle safra kanalına stent takıldı. Doktor “Bu durumda tümörü ameliyatla alamam. Tek çare kemoterapi” dedi. Sorularım şunlar: Pankreas kanserinin kemoterapiye dirençli olduğunu duydum, doğru mu? Annemin kolundan omzuna kadar şiddetli ağrıları var. Ağrıları geçirmek için ne yapabiliriz? Süt, et ve yumurtadaki proteinin kanser hücrelerini çoğaltabileceği doğru mu? İnternet aracılığıyla ulaştığım bir herbalistten 1.5 aylık bir kür aldım ve bunu uygulamaya başladım. Acaba bunların bir faydası olur mu?

Cevap:

Pankreas kanserinin en önemli sebepleri şunlar:
■ Alkol kullanımı,
■ Hayvansal yağlar,
■ Kırmızı etten zengin beslenme,
■ Şişmanlık,

Erken evrelerde şikayete yol açmayan hastalığın ileri evrelerinde ortaya çıkan belirtileri ise şunlar:
■ Bel ağrısı,
■ Kuşak tarzında karın ağrısı,
■ İştahsızlık,
■ Sarılık,
■ Kilo kaybı.
Annenizin sarılığı normal seviyeye indikten sonra şekeri çok yüksek değilse, kan ve kalp sorunu yoksa kemoterapi yapılmalı. Kemoterapiden cevap alınabilir, hasta daha konforlu, ağrısı azaltılarak yaşayabilir. Pankreas kanserinde diyabeti kontrol altında almak gerekir çünkü hastalığın daha da ilerlemesine yol açar. Kemoterapiye rağmen annenizin ağrıları devam ediyorsa radyoterapi de tedaviye yardımcı olabilir. Bu tedavilere rağmen ağrıda azalma olmazsa bir ağrı merkezine başvurun. Türkiye’de herbalist doktor yok denecek kadar azdır. Bu nedenle yapma ve karışık bitkisel ilaçlardan kaçının. Bilimsel tedaviyi uygulayın. Bilimsel tedaviye ek olarak bazı destek tedavilerden yararlanabilirsiniz.

Destek konusunda önerilerim şunlar:
■ Pankreas kanserinde elektrolit dengesi bozulduğu için hastalar ishal sorunuyla karşı karşıya kalır. Problemin daha da büyümemesi için hastalar yağlı ve kızarmış besinlerden uzak durmalı.
■ Kemoterapi sırasında kan değerleri düşebilir. Riski azaltmak için anneniz haftada 1 kez mutlaka kırmızı et tüketsin. Haftada 2 kez de ıspanak, pazı yesin.
■ Et seçimi sırasıyla balık, hindi ve tavuk olmalı.
■ Anneniz şeker hastası olduğu için meyve suları şekerini yükseltebilir.
Ancak ekşi elma suyu tüketebilir. Havucu da salata şeklinde yiyebilir.
■ Haftada 2 kez kurubaklagil tüketmek sağlıklı bir diyetin olmazsa olmazıdır. Anneniz özellikle mercimek, kuru fasulye ve nohudu tercih etsin.
■ Anneniz bol miktarda yoğurt, yağsız beyaz peynir, çökelek yiyebilir.
■ Bağırsakları dengeli tutmak, hazmı kolaylaştırmak için rezene, anason, tarçın ve limon karışımı çayı çok faydalıdır.
■ Karaciğer fonksiyon testlerini toparlamak ve immün sistemini güçlendirmek için annenizin kullanabileceği besin destekleri şunlar:

  • Milk thistle (devedikeni sütü kapsülü),
  • dandelion (karahindiba hapı),
  • burdock (dulavrat otu tableti),
  • coriolus versicolor,
  • shiitake mantarı hapı,
  • omega 3.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: