Soru:

Penis ucunda 6 aydır geçmeyen bir yara var. Acaba penis kanserine mi yakalandım? Ne yapmalıyım?

Cevap:

Penis kanserinin ülkemizde görülme sıklığıyla ilgili net bilgiler yok. Amerika’da her yıl 1500, İngiltere’de ise 600 kişi penis kanserine yakalanıyor. Hastalık, Hindistan ve Afrika’da daha sık görülüyor. Penisin içinde ya da üstünde yara ve acı hastalığın en önemli belirtileridir. Ayrıca penisten kanlı ya da iltihaplı akıntı da görülebilir. Amerika’da yapılan araştırmalar, erkeklerin bu belirtiler ortaya çıktıktan ortalama 1 yıl sonra doktora başvurduklarını ortaya koymuş. Bu tür şikayetleriniz varsa vakit kaybetmeden bir üroloji uzmanına başvurun. Penis kanseri ne kadar erken yakalanırsa o kadar kolay tedavi edilebilir.

Penis kanseri için risk faktörleri şunlardır:
■ HPV virüsü: HPV virüsü cinsel ilişki şurasında cilt temasıyla geçer. Çok yaygın bir virüstür. Kadınlarda da rahim ağzı kanserine yol açar.
■ Sigara: Sigara sadece penis kanserini değil pek çok kanser türünün ortaya çıkmasından sorumlu. Sigara içtiğinizde, DNA’da hasara yol açan zararlı kimyasalları içinize çekersiniz. Bu kanserojen maddeler penis hücrelerini de hasara uğratarak kansere yol açar. Sigara aynı zamanda vücudunuzun HPV virüsüyle savaşmasını zorlaştırır.
■ Yaşınız: 60 yaşının üstünde olmak penis kanseri için önemli bir risk faktörüdür.
■ AİDS virüsü: Aynı zamanda penis kanseri için de risk faktörüdür.
■ Kişisel temizlik: Genital bölgenin hijyeni çok önemli. Yağlı salgılar, ölü deri ve bakterüer enfeksiyonlara yol açarak kansere zemin hazırlayabilir.

Penis kanserinden korunma önerilerine gelince…
Mutlaka prezervatif kullanın. Ancak HPV prezervatifin örtmediği genital bölgelerden de geçebilir. Bu nedenle prezervatifin bu hastalığa karşı tam koruma sağlamadığını unutmayın. Yapabileceğiniz en önemli şey, cinsel partnerlerinizin sayısını azaltmak, hatta tek eşli olmaktır. Bir diğer önlem ise sigarayı bırakmaktır.

En çok yorum alan sayfalar: