Sertleşme sorunu çeken erkeklerde son çare olarak düşünülen penis protezleri 18’den 70 yaşına kadar gerekli olan herkese takılabiliyor. Ancak ağır kalp hastaları, alerjik bünyelilere ve çok yaşlılara tavsiye edilmiyor. Bir kere takılan penis protezini hastanın yaşam boyu kullanması mümkün.

SORU: Penis protezi nasıl takılıyor?

10 yıldır sertleşme sorunum var. Eşim vefat ettiğinden evlenmek zorundayım. Evleneceğim kişi 52 yaşında. Sorunuma çözüm için tek çarenin penis protezi olduğu söylendi. Bu konuda bilgi verir misiniz?

CEVAP: Kan dolumu ile sertleşmeyi sağlayan penisin içindeki esnek kılıflara bir şekilde kan gelip içinde yeterli süre kalamazsa ve tüm tedavilere rağmen iktidarsızlık sorunu halledilemezse son çare penis protezidir. Son çare olmasına rağmen sonuçlarının büyük oranda yüz güldürücü olması, vücutta kullanılan birçok protezden farklı olarak kişinin istediğinde partnerine bile belli etmeden kullanabilmesi kısırlık derdinin en kötü ihtimal ile bile halledilebilir bir sorun olmasını sağlamaktadır. Protezlerin basit, ucuz ve daima sabit bir sertlikte kalan tipleri olduğu gibi ileri teknoloji ile penisin doğal sertleşme ve gevşemesini isteğe bağlı olarak gerçekleştirebilen modelleri de mevcut.

1 ay sonra işler hale geliyor

İleri modelleri kullanmak biraz el becerisi gerektirse kısa sürede öğrenmek mümkün. Bütün protez çeşitleri bir çift olarak penisin içindeki esnek kılıfların içine kısa bir ameliyat ile yerleştirilir, uygun bir yere örneğin sünnet hattına getirilen ameliyat hattı iyileştikten sonra ancak bir doktor dikkatli muayene ile hastanın protezi olduğunu anlayabilir, partneri veya çevresindekiler bu durumu kişi çıplakken, hatta cinsel faaliyet sırasında dahi anlayamazlar. Ameliyattan bir ay kadar sonra hasta protezini kullanarak başarı ile cinsel ilişkiye girebilir. Pompalı protezi olan kişi uygun zamanda penisinin veya torbasının belli bir yerine konulmuş olan mekanizmayı bir el hareketi ile aktive ettiğinde rezervuar kısmındaki sıvı aynı kanı taklit ederek penisin içindeki protezin içini doldurur, basınç ile penis uzar, genleşir ve sertleşerek cinsel ilişkiye hazır hale gelir. Bu kişiye bir ağrı veya rahatsızlık vermez, kişi ilişkiden haz alır ve boşalma gerçekleşir, istenirse çocuk sahibi dahi olunabilir. İlişki sonlandığında yine bir el hareketi ile ilgili bölgeye dokunularak sıvının rezervuar kısmına geri dönmesi sağlanır, penis istirahat halindeki boyutlarına geri döner. Protezi sadece son çare olarak tercih ediyoruz. Kontrolsüz şeker hastalığı gibi ameliyat sonrası iltihabı arttıracak durumu, alerjik bünyesi, ağır kalp hastalığı, çok ileri yaşta, el becerisi yetersiz olanlara vb. uygulamıyoruz. Neticede bu da bir ameliyat ve her ameliyat gibi belli riskler mevcut.

Geri dönüşü yok

İleri teknoloji ürünü dahi olsa kullanılan protezlerde nadiren arızalar ortaya çıkarak değiştirme gereği duyulabiliyor. Tüm protez ameliyatları infeksiyon açısından riskli olup bu tip ameliyatlar uzman bir ekip tarafından bilinçli bir cerrahi ile ve uygun ortamlarda gerçekleştirilmelidir. Bir teknik sorun çıkmadığı taktirde protezler yaşam boyu kullanılabilir. Protez takılması için belirli bir alt ve üst yaş sınırı olmayıp, cinsel gelişimini tamamlayarak cinsel faaliyete başlayabilecek 18 yaş üstü gençlere ve tercihen 70’li yaşlarını dinç ve bilinçli yaşayanlara kadar geniş bir yaş grubunda uygulanabilir. Fakat geri dönüşü olmayan bir tercih olduğu ve son çare olarak tercih edilmesi gerektiği unutulmamalı, alternatif olmayan hallerde ve hastanın kararlı istemi ile takılmalıdır.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: