Yağlı peynirleri seviyor olabilirsiniz ama kalbinizi düşünün! Satın alırken yağsız ya da az yağlı peynirleri tercih edin. Bu peynirleri yemeden önce üzerine biraz sızma zeytinyağı dökerek lezzetini artırabilirsiniz. Böylece daha az yağ tüketmiş olursunuz. Ayrıca tükettiğiniz yağ, hayvansal doymuş yağ olmaz. Kalp ve damar hastalıkları açısından yüksek kolesterolün riskli olduğunu unutmayın. Eğer aldığınız peynir çok tuzlu bir peynir ise önceden ılık suda bekleterek fazla tuzu azaltmanın da yararı olabilir. Özellikle yaz aylarında fazla hayvansal doymuş yağ almak sağlıklı değildir.

Az yemek yediğinizi düşünürken kilo almayın

Yazın öğünü geçiştirmek isteyenlerin veya diyet yapanların belki de en lezzetli ve pratik kurtarıcısı karpuz-peynir ikilisidir. Ancak karpuz çok miktarda yenirse ve tam da sevdiğiniz gibi kan kırmızı ve şekerli olursa bu kez bedene fazla şeker yüklenmiş olur. Peynir eğer yağlıysa (eski kaşar, tulum, rokfor, gouda, yağlı lor) ve fazla tuzluysa o zaman bu ikili değil diyet yapmak, fazla yağ ve şekerle kilo aldırıcı bile olabilir. Karpuz-peynir ikilisinin yanına eğer ekmek veya simiti de eklerseniz o zaman bu masum gibi gözüken yaz ara öğünü veya

Akşamı karpuz-peynir-ekmekle geçiştiririz” =  kilo faciası

olabilir. Ama birkaç kurala dikkat ederseniz yazın kilo almadan da karpuz peynir veya meyve-peynir ikilisini tüketebilirsiniz.

1) Karpuz-peynirin yanına simit, ekmek gibi hızlı bir karbonhidrat eklemeyin.

2) Karpuzu yerken bir normal dilimden fazla olmamalı. Peynirden kendi parmağınızla 4 parmaktan fazla tüketmeyin.

3) Karpuzun daha çok kırmızı, şekerli olan tarafı değil, daha pembe, az şekerli, diri olan kısmı hatta çok yararlı olan beyaz kısımlarını da yiyin.

4) Peynirler taze lor, çökelecek, taze dil, suda mozarella gibi az tuzlu, az yağlı olmalı. Eğer karpuz sevmiyorsanız ama meyve peynir ikilisinden de vazgeçemem diyorsanız o zaman seçtiğiniz meyveler sert, diri, aşırı şekerlenmemiş, taze mevsim meyveleri olsun. Erik, şeftali, nektarin, karadut, çilek, vişne, kiraz gibi.

Sağlıklı günler…

Bunu okuyanlar şunları da okudu: