Prostat kanseri önlenebilir mi?

Prof. Dr. Süleyman Ataus: Buna bugün için ‘Hayır’ diyebiliriz. Ancak prostat kanserinin ilaçlarla veya bazı vitamin, mineral ve besinlerle önleme en azından riskin azaltılmasının çok güncel bir konu olduğunu söylemeliyiz. Bu konuda çokuluslu, yüksek hasta sayılı çok önemli çalışmalar yapılıyor ve bazıları sonuçlandı. Ancak çelişkili bazı sonuçlar da alınabiliyor. Örneğin iyi huylu prostat büyümesinin semptomatik (yakınmaların azaltılması ya da yok edilmesi) tedavisinde kullanılan etki mekanizmaları aynı olan iki ilaç, bu konuda araştırıldı. Birinin prostat kanseri riskini azaltmadığı üstelikte ilaç alan grupta biraz önce sözünü ettiğim yüksek riskli kanserlerin arttığı gibi bir sonuç çıktı. Nisan 2009’da Amerikan Üroloji Kongresi’nde sonuçlan açıklanan diğer ilaçla yapılan çalışmada ise kanser riskinin yüzde 20’den daha fazla azaldığı açıklandı.

Korunmak için nasıl beslenmek gerekir?

Prof. Dr. Süleyman Ataus: Bu konuda da kesin veriler olmamakla birlikte kırmızı et ağırlıklı, yüksek yağlı ve lifli gıdalardan fakir beslenmenin ve az sebze ve meyve tüketmenin olumsuz bir etkisi var gibi görünüyor. Ancak zaten bu saydıklarım yalnızca prostat kanseri riskini değil pek çok sağlık sorununa da zemin hazırlıyor.

Vitamin ve mineral takviyelerinin koruyucu etkisi var mı?

Prof. Dr. Süleyman Ataus: Bu konuda da çok dikkatli olmak ve kanıta dayalı tıp açısından önerilerin neye dayanarak yapıldığını ve güncel bilgiyi sorgulamak gerekiyor. Örneğin selenyum minerali ve E vitaminiyle ilgili ilk veriler prostat kanseri riskini yüzde 30 ile yüzde 60 civarında azalttığı yolundaydı. Ancak prostat kanserini önleme konusunda yapılmış çalışmaların en büyüğü bu iki maddeyle yapıldı. 35 binden fazla kişinin katıldığı bu araştırmada bu maddeler tek tek ya da birlikte ortalama 5 yıl civarında kullanıldı. Sonuç olarak geçen yılın sonunda selenyum ve E vitamininin prostat kanserini önlemediği bildirildi. Üstelik hafif de olsa sağlık açısından bazı olumsuz etkiler görüldü.

Düzenli sporla risk azaltılabilir mi?

Prof. Dr. Süleyman Ataus: Egzersizin prostat kanseri riskini azalttığı gösterilmedi. Ancak şişmanlığın ve kan yağlarının yüksek olmasının prostat kanseri üzerindeki olumsuz etkisini biliyoruz. Düzenli sporun dokuların oksijenlenmesi, kas kitlesinin ve kilonun korunması, kan şekerinin düzenlenmesi gibi olumlu pek çok etkisi var. Ayrıca düzenli spor yapan kişilerdeki fiziksel ve ruhsal iyi hissetme nedeniyle elbette düzenli egzersiz önerilir.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: