Soru:

Babam prostat kanseri. Nasıl tedavi edilmeli?
Babama 1 yıl önce prostat kanseri teşhisi konuldu. Şu an kemoterapi görüyor. Her gün bir hap (casodex) kullanıyor, aylık (zometa) ve 3 aylık (lucrin) bir iğne yaptırıyor. Tedavi ve beslenme konusunda önerileriniz nelerdir?

Cevap:

Şişmanlık, aşırı erkeklik hormonu kullanmak, organik olmayan gıdalarla beslenmek, aşırı kırmızı et tüketmek prostat kanseri için risk faktörleridir. Prostat kanseri genetik geçiş gösterebilen kanserlerden biri. Ailesinde prostat kanseri olanların dikkatli olmasında yarar var. Prostat, kanserine karşı 40 yaşından sonra her erkeğin senede 1 kez ürologa giderek rektal muayene olması ve 6 ayda bir PSA testi yaptırması gerekiyor. Kanda PSA denen maddenin yüksek çıkması halinde hastalar bir ürolog ve onkolog (kanser uzmanı) tarafından takip edilmeli. Prostat kanserinin en sevdiği yer kemiklerdir. Öyle ki, pek çok hastada tümör kemiklere yayıldıktan sonra teşhis edilir. İlk teşhisten sonra mutlaka kemik sintigrafisi yapılmalı, daha sonra sintigrafi belli aralıklarla tekrarlamalı.

Tedaviye gelince…

Tümör büyükse hormon tedavisiyle küçültülmeye çalışılır. Daha sonra hasta ameliyat ya da radyoterapiye verilir. Ameliyat sonrasında bir süre daha hormon tedavisine devam edilir ve tedaviye kemik güçlendirici ilave edilir. Kemiklerde metastaz varsa hastalar uzun yıllar hormonoterapi ve kemik güçlendiriciyle yaşayabilir. Hormon tedavisine direnç gelişen hastalarda kemoterapi yaşam kurtarıcı olabilir. Kemik metastazları ağrı yaratıyor ya da kemiklerde kırılma ihtimali varsa devreye radyoterapi sokulur. Hastaların hem tedavi sırasında hem de sonrasında beslenmelerine dikkat etmesi gerekir. Babanıza önerilerim şunlar:
■ Trans yağ ihtiva eden katı yağlardan durun. Zeytinyağı ve soya yağını tercih edin.
■ Likopen denen prostat kanserini önleyen bir madde ihtiva ettiği için her gün 1-2 bardak domates suyu için.
■ Kırmızı etten uzak durun. Bol balık tüketin.
■ Her gün 1 bardak havuç suyu için.
■ Günde 100-200 ünite selenyum, 400 ünite E vitamini kullanın. Son araştırmalar prostat kanserinden koruduğunu gösterdiği için D vitamini kullanın.
■ Her gün Aspirin almak da koruyucudur.
■ Aşırı kilo almama çalışın, ideal kilonuzu koruyun.
■ Düzenli egzersiz yapın.
■ Sigara ve alkolden uzak durun.
■ Belli aralıklarla reishi ve shiitake mantarı hapı kullanın.
■ Yüksek tansiyonunuz yoksa krizantem çayı için.
■ Milk thistie kullanın.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: