Prostatın büyümesi normal
Doğuştan itibaren her erkekte olan prostat yıllar geçtikçe büyür. Korkulacak bir şey yok çünkü bu durum saçların beyalaması ve cildin kırışması kadar normal. Prostatı büyüyenin erkeklik hormonu çalışıyor demektir. Önemli olan yıllık kontrollerinizi aksatmamak.

Soru:

Prostat neden büyür?
60 yaşında emekli bir erkeğim. Doktora gittim, bana “Prostatın büyümüş” dedi. Bu nasıl bir hastalık? Prostat neden büyür? Tedavisi var mıdır? Ameliyat olmam şart mıdır?

Cevap:

Prostat doğuştan itibaren her erkekte bulunan ve idrar torbasının tam çıkışını çepeçevre saran bir salgı bezidir; idrar yollarının savunmasını yapar ve meniye katılan birtakım değişik salgılar üretir. Yani prostat belirli bir yaştan sonra olan değil, doğuştan itibaren tüm erkeklerde bulunan bir organdır. Belirli bir yaştan sonra prostat hormonlardaki değişimin de etkisi ile yavaş yavaş büyümeye başlar. Bu büyüme tamamen fizyolojiktir, saçlara ak düşmesi, derinin kırışması gibi normal yaşamın bir parçasıdır. Prostatın büyümesi için iki şart vardır:
1-İnsanın yaşlanması
2-Erkeklik hormonunun olması: Yani kişinin prostat sorunu olabilmesi için erkekliğinin olması gerekir. Hadım edilmiş kişinin yani yumurtalıkları alınmış birinin prostat sorunu olmaz.

Yaşam tarzı gözönüne alınıyor
Ameliyat karan vermek için belirtilerin ne şiddette olduğu ve kişinin hayatını ne kadar etkilediği önemlidir. 60 yaşında bir insanda bunların bir kısmı var diyelim. Bu durum böbreklerine, idrar yollarına bir zarar vermiyorsa yani iltihaba vs. neden olmuyorsa burada kişiye bağlı bir durum vardır. Kişinin sosyal hayatı, çalışma hayatı değerlendirilir. Mesela kişi bir çiftçi ise bu tür durumlarla daha kolay başa çıkabilir. Tarlada çalıştığı için istediği zaman tuvalete gider. Ama bu kişi bir hakim ise, bir holding yöneticisi ise, mahkeme veya toplantı sırasında sık sık ara vermek zorunda kalacaktır. Bir şoförse iki de bir benzinci aramak zorunda kalacaktır. Ama bir emekli ise kalkıp isteği zaman tuvalete gidebilir. Herkesin prostatı büyür ama gerçekte sadece bazıları ameliyat olmak zorundadır. Gerçekten şikayetleri olmayan kişileri lüzumsuz yere ameliyat edersek daha mutsuz insanlar ortaya çıkar.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: