Soru:

Hastamız kemoterapi görecek. Beslenme önerileriniz nelerdir?
Hastamız 45 yaşında. Akciğer kanseri (adenokarsinom) tanısı konuldu. Akciğerin 1 lobu alındı. 1 hafta sonra kemoterapi görecek. Önerileriniz nelerdir?

Cevap:

Adenokarsinom, ‘küçük hücreli dışı akciğer kanserleri’ grubuna girer. Yüzde 85-90 sigara içenlerde görülür. Yüzde 10-15’lik kısmı ise genellikle sigara içmeyen kadınlarda ortaya çıkar. Bu grupta hedefe yönelik tedaviler çok daha başarılıdır. Hastanızın cinsiyetini, göğüs boşluğunda tutulup olup olmadığını ve lenf bezlerinin durumunu belirtmemişsiniz. Kemoterapi boy ve kilo oranına göre yapılır. Hastaya en az 6 kür kemoterapi uygulanır. Metastaz yoksa tedavi 6 kür sonra kesilir. Tümör ameliyatla tam çıkarılmamışsa ve lenf bezlerine atlamışsa kemoterapi gereklidir. Tümör 2 santimin altında ve metastaz yoksa kemoterapi yapılmaz. Bunun dışında akciğer kanserlerinde bütün tümörlerde ameliyat sonrası ya da ameliyat uygulanamayan hastalara kemoterapi yapılır. Hastanın genel durumunu güçlü tutmak gerekir. Çünkü bu tip tümörlerde hasta zayıf düşer. Hastanıza önerilerim şunlar:
■ Şekeriniz yoksa günde 1 çorba kaşığı meyan kökü tozu tüketin.
■ Adenokarsinomda kırmızı turp ve tere en faydalı gıdalardır, bunları sofranızdan eksik etmeyin.
■ Haftada 1-2 kez mutlaka kırmızı et yiyin.
■ Beta karotenden zengin gıdalar olan havuç, domates ve koyu yeşil sebzeleri bol tüketin.
■ Genel durumunuzu güçlü tutmak için her gün 1 bıldırcın yumurtası yiyin.
■ Pazı, ıspanak ve bol maydanoz tüketin.
■ Her gün yarım kilo yoğurt yemeği ihmal etmeyin.
■ Günde 1 tatlı kaşığı bal ya da 1 çorba kaşığı kara üzüm pekmezi tüketin.
■ Haftada 2 kez kuru baklagillere sofranızda yer açın, özellikle yeşil mercimeği tercih edin.
■ Her gün 1 avuç yabanmersini yiyin.
■ Tümörün damarlanmasına mani olmak için yemeklerinize 2 çorba kaşığı zerdeçal ilave edin, tadını sevmiyorsanız tabletini (turmeric) kullanın.
■ Her gün 2 kupa yeşil çay için. Çayınıza şeker yerine tarçın ilave edin.
■ Tümörün damarlanmasına mani olan için zencefil, Çin takkesi, köpek balığı karaciğer yağı ekstresi gibi destekleri kullanabilirsiniz. Hayvan deneylerinde bu desteklerin metastazı ve tümörtta çoğalmasını önlediği görülüyor.
■ Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için cordyceps mantarı hapı, boswellia bitkisi hapı, omega 3, astragalus bitkisi hapı gibi destekleri kullanabilirsiniz.
■ Enfeksiyonlardan korunun, haftada 1 kez kan tablonuza baktırın.
■ Adenokanser en çok beyne metastaz yapar. Bu nedenle 6 ayda bir beyin MR yaptırmayı sakın ihmal etmeyin.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: