Soru:

Rahimde iltihap var, hamileliği etkiler mi?
34 yaşında bir bayanım ve yaklaşık iki yıl önce evlendim. Eşimle beraber bir bebek istiyoruz ama olmadı. Kadın doğum uzmanına falan başvurdum ama bir sorun yok, her şey normal çıktı. Yalnız rahimde iltihap ve enfeksiyon var dedi ve şuanda ilaç ve fitil tedavisi görmekteyim. Acaba iltihap bebek oluşumunu engeller veya etkiler mi? Bide doktorum “Rahim filmi çektirmek gerek” dedi. Rahim filmi çok sancılı oluyormuş, doğru mu acaba?

Cevap:

İltihap olduğu yerde dokuların normal fonksiyonunu yapmasını doğal olarak etkiler ama bebek olması açısından iltihabın yerinin, iltihabın şiddetinin önemi vardır. Örneğin tubada bir enfeksiyon olursa, genellikle tubanın geçirgenliği bozulur ve gebelik şansı önemli oranda düşebilir.

İkinci sorunuza gelince; bugün yapılan pek çok tıbbi araştırmada ağrının olmamasına çalışılmaktadır. Bu hem hasta açısından bir konfor hem de doktorun işini rahat yapabilmesi açısından bir gerekliliktir. Rahim içinden parça almak veya kürtaj dediğimiz işlem epey ağrılı olduğu için imkanları olan her müessesede bu işlem anestezi altında yapılır. Rahim filmi ise çok önemli bir durum olmadıkça anestezisiz yapılır. Eğer bu işlemin de ağrılı olduğu genel kabul görseydi, bugünkü teknolojik imkanlarla onun da anestezi altında yapılması öneriliridi. Ama dediğim gibi genellikle anestezisiz yapılıyor yani fazla ağrılı bir işlem değil, sevgiler.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: