Soru:

2 yıl önce endometrium (rahim) kanseri tanısıyla ameliyat oldum. Kemoterapi, radyoterapi ve brakiterapi gördüm. Şimdiye kadar tüm kontrollerim normal çıktı. Fakat 5 ay önce bağırsak spazmı ve kusma şikayetlerim başladı. Bu durum bende yemek yeme korkusu yarattığı için 7 ay içinde 5-6 kilo verdim. Mide ve incebağırsak tetkiki yaptırdım ve gastroduedonit (mide ve onikiparmak bağırsağı iltihabı) olduğu söylendi. Bu soruna karşı ne yapmam gerekiyor?

Cevap:

Rahim kanseri en sık rahmin iç tabakasını oluşturan endometrium dediğimiz tabakasındaki hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucu oluşur. Şişmanlık, yüksek tansiyon, şeker hasatlığı, geç yaşta menopoza girme, doğum yapmamış olmak rahim kanseri riskini artırır. En önemli belirtisi menopoz sonrası görülen kanamadır. Menopoz öncesinde ise uzayan, aşırı veya düzensiz kanaması olan kadınlar mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurmalı. Hastalığın erken teşhis edilmesi için her kadının yılda bir kez jinekolojik muayeneden geçmesi gerekir. Rahim kanserinde radyoterapiden belli bir süre sonra bağırsaklarda fibrozis (sert doku), yapışmalar görülebilir. Eski radyoterapi cihazlarında bu yan etkinin görülme sıklığı daha fazlaydı. Ancak yeni cihazlarla hastalar bu sorunları nadir yaşıyor. Radyoterapiye bağlı bağırsaklarda daralma, elastikiyet kaybı ortaya çıkabilir. Bu da karın ağrısı, bulantı kusma, ishal ya da kabızlık, karında yanma gibi şikayetlerle sonuçlanabilir. Doktorunuz yaşadığınız problemleri radyoterapiye bağlıyorsa düşük doz kortizon faydalı olacaktır. Yine bağırsak gevşetici bazı ilaçlar işe yarayabilir.

Beslenmenize dikkat ederek de şikayetlerinizi azaltabilirsiniz:
■ Sebzeleri buharda pişmiş tüketin.
■ Gaz yaptığına inandığınız gıdaları azaltın. Ancak yoğurdu sofranızdan eksik etmeyin. Yoğurt hafif gaz yapsa da bağırsak dengesini sağlamak ve immün sisteminizi güçlendirmek için çok önemli bir gıdadır.
■ Sık sık, az az yiyin.
■ Bulantınızı azaltmak için zencefil, papatya çayı için.
■ B vitamini yararlı olabilir.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: