Soru:

Kürtaj yüzünden sorun yaşar mıyım?
27 yaşındayım ve evliyim. Son bir yılda 3 kere kürtaj oldum. Rahimde 5 santimlik kist vardı, kürtajdan sonra kontrole gittiğimde kistimin kendi kendine geçtiğini söyledi. Son kürtajımdan sonra adet görmedim. İleride çocuk sahibi olmak istediğimde problemle karşılaşır mıyım? Ya da bu durumun çocuğuma zaran olur mu?

Cevap:

Çok sık kürtaj ile bebek aldırmak bence çok sağlıklı değil. Ayrıca bu bir korunma yöntemi de değil. Korunmak için bugün pek çok yol varken 2-3 ayda bir kürtaj olmak, çok yanlış. Size bugün kürtajın sakıncalarından bahsedeyim. Kürtaj cerrahi bir müdahaledir. Anestezi uygulanır. Her cerrahi müdahalede olan enfeksiyon riski burada da var. Eğer ciddi bir enfeksiyon olursa rahimde ve kanallarda yapışıklıklar oluşabilir. Bunun sonucunda yeni bir gebelik şansı azalır, hatta imkansız hale gelebilir. Kürtajda rahmin iç tabakası kazınır.

Parça kalırsa kanama yapar

Eğer bu işlem biraz derinlere inerse rahim duvarlarında yapışmalara neden olur ve adet kanamaları durur. Kürtaj esnasında rahmin içi tam temizlenmeyebilir. Parça kalması uzun süren kanamalara neden olur ve belki de tekrar kürtaj olmayı gerektirebilir, Kürtaj esnasında kullanılan aletlerle rahim delinebilir. Bu durumda acilen ameliyat edilerek rahimdeki yırtığın tamir edilmesi gerekebilir. (Hatta bu nedenle rahiminin bir kısmı alınmış birçok kadın vardır). Bu hatırlatmalardan sonra okuyucumuzun tekrar doktoruna gitmesini ve son durumu değerlendirilmesini tavsiye ediyorum.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: