Söz sağlık ve beslenmeye gelince kafamız hep karışıyor. Çünkü bu beslenme uzmanları bile bu konuda zıt görüşlere sahip. Ama yine de uzmanların buluştuğu ortak noktalar da yok değil. İşte bu ortak noktalardan bazı beslenme ve sağlıklı yaşam ipuçları.

Şekerli şeyler içmeyin!

Şekerli içecek demek vücuda alınan yağ yapıcı madde demektir. Çünkü beynimiz katı yiyeceklerden gelen kolorileri sayar ama şekerli içeceklerden gelen kalorileri saymaz. Yani denebilir ki gazoz içtiğinizde aslında daha fazla kalori aldınız demektir. Dahası şekerli içecekler obezite, diyabet, kalp hastalıkları ve daha birçok sağlık problemine yol açar.

Fındık yeyin!

Yüksek yağ içermesine rağmen fındık büyük oranda besleyici ve sağlıklıdır. İçinde magnezyum, E vitamini ve lif bulunur. Araştırmalara göre fındık aynı zamanda kilo vermenize yardımcı olduğu gibi diyabet ve kalp hastalıklarıyla da savaşmada etkilidir.

İşlenmiş gıdalardan kaçının!

Onun yerine gerçek yemekler yeyin. Çünkü işlenmiş gıdalar aşırı derecede sağlıksızdır. Bu yiyecekler sadece tat duyunuzu harekete geçirmek için tasarlanmıştır ve beynimizi aşırı yemek yemeye zorlar. Dahası yeme bağımlılığına bile yol açar. Lif ve protein bakımından zayıftır. Bu zayıflığı şekerle kapatmaya çalışırlar ki bu da boş kaloridir.

Kahve içmekten korkmayın!

Kahve sağlıklıdır. Yğksek miktarda antioksidan içerir ve ömrü uzatır. Diyabet, parkinson ve alzheimer riskini düşürür.

Balık yiyin!

Balık sağlıklı sağ ve kaliteli protein içerir. Özellikle somon omega 3 bakmından zengindir. Balık yiyenlerde kalp hastalığı, deman ve depresyon oranı düşer.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: