Merhaba, mayısın ilk hafta sonuna girdik. Bana sık sık “Diyet yaparken az da olsa çikolata yiyemez miyiz?” diye soruyorsunuz. Size daha önce de bilgi vermiştim. Tok olmamak ve ara öğünde yemek koşuluyla 2 parmak bitter çikolata tüketebilirsiniz. Havaların ısınmasıyla birlikte polenler de uçuşmaya başladı. Alerjik bir bünyeniz varsa, dışarıda egzersiz yaparken polenlere çok dikkat edin. Sık sık geniz ve burnunuzu suyla temizleyin. Bugünkü mönümüzde çavdar ekmeği, kırmızı mercimek, bulgur, kimyon, sarımsak ve yağsız kıymadan oluşan hem sağlıklı hem de besleyici bir sulu yemek tarifimiz var. Özellikle cumartesi ve pazar günleri daha değişik, görsel açıdan da hoş olan, lezzetli yemekleri vermeye gayret ediyorum. Hafta içi ise açığı kapatıyoruz. Bugün tarifini verdiğim sarımsak çayının da faydasını göreceksiniz.

Krom hapı kullanırken ve satın alırken dikkat!
Krom haplarının aslında tok tutucu olmaktan ziyade kan şekerini ayarlayıcı etkisi vardır. Son dönemde krom haplarının Piccolonate formunu değil, doğal mayadan elde edilen Bio formunu tercih ediyoruz. Yurt dışında yapılan bazı araştırmalara göre kromun Piccolonate formu uzun süre ve yüksek dozda kullanılırsa böbrekleri yorabiliyor. Oysa doğal mayadan elde edilen Bio formda ise böyle bir sorunla karşılaşılmıyor.

Kilo verdiren süper karışım

MALZEMELER:
4-5 parmak ucu büyüklüğünde taze zencefil
3 küçük ya da 2 büyük sarımsak
Bal
Limon suyu

HAZIRLANIŞI:
2 bardak suyun içine 4-5 parmak ucu büyüklüğünde taze zencefil, yoksa 4-5 tane parmak ucu büyüklüğünde parçalanmış kuru zencefil konulur. Yaklaşık 6 dakika kadar iyice kaynatılır. Daha sonra 2 tane büyük veya 3 tane küçük sarımsak dövülür. Karışımın içine ilave edilir. Çayın içine de yarım tatlı kaşığı taze limon suyu katılır. Biraz ılındıktan sonra 2 küçük kahve kaşığı bal eklenir. Sabah ve akşam birer fincan içilir. Bu sarımsak çayını ne çok aç ne de çok tok karnına için. Hedeflediğiniz kiloya-inene kadar da bu çayı birkaç hafta içebilirsiniz.

Sarımsak çok faydalı
Sarımsak, yeşilimsi beyaz veya pembe çiçekli bir kültür bitkisidir. Sarımsağı her gün kullanmaya çalışın. Çünkü içinde hem mükemmel cilt için gerekli olan kükürt hem de serbest radikallerle savaşan fıtonutrient’ler vardır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir, güçlü bir antibiyotiktir. Sarımsakta sağlık için yararlı selenyum ve C vitamini de bulunduğunu, kan sulandırdığını, kolesterol ve tansiyonun düşmesine katkıda bulunduğunu hatırlatırım. Ayrıca kansere karşı koruyucu etkisinin olabileceğine dair araştırmalar var. Ama en azından sarımsağın enfeksiyonlarla mücadelede önemli bir katkısının olduğunu söyleyebilirim. Sadece bakterilere karşı değil, mantar ve virüslere karşı da yarar sağlar.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: