Hay Güzeli Merkezi’nden Uzman Fizyoterapist Berna Akkan titreşimli masaj aleti ile yapılan yosun tedavisi hakkında merak edilenleri anlattı:

Yosun tedavisi

Yosun tedavisi

Pek çok kadının problemi olan selülite, bölgesel fazlalıklara, karın ve kalça gevşekliğine çare olan titreşimli masaj aleti ile beraberinde yosun tedavisi uzun yıllardan beri uygulanıyor. Bu yöntemin tercih edilmesinin sebebi hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilir olması. Aynı zamanda dokuda da bir canlılık sağlaması. Bu tedavide kan akışı hızlandırılıp vücudun toparlanmasına yardımcı olunur. Pasif jimnastik öncesinde vücudun ısınmasını sağladığından yağ yakmada etkili olur. Özellikle kadınlarda popo, karın, bacaklar, erkeklerde göbeği inceltme olmak üzere bütün vücuda rahatlıkla uygulanabilir. Hızlı titreşim yöntemi ile yosun jelinin birlikte kullanılmasıyla fazla yağların ve selülitlerin yakılmasında ciddi bir azalma söz konusudur. Ayrıca karın ve kalça bölgesinde elastikiyetini kaybetmiş kaslara aktif spor etkisi yaptırarak gevşemiş ve sarkmış dokunun toparlanmasını sağlar. Popo kaldırmada, bacak içi, kol içi ve karın sarkmalarında toparlanma sağlar. Ritmik masaj etkisiyle kan dolaşımı hızlanırken ciltte yaşlanma çizgileri azalır, cilt esneklik kazanır. Yosun jeli ile yapılan bu yöntemde vücuttan metabolikler atılır, istenilen bölgeye sürülen yosun jeli makineyle vücuda yedirilir. Bu esnada artan kan dolaşımıyla yosun dokuya iyice emdirilir. Bu işlem takriben 30-45 dakika sürer. Seans sırasında hiçbir acı, ağrı olmaz. Her bölgeye rahatlıkla uygulanabilir. Dokuda ısınma, kızarma gözlenir. Arkasından pasif jimnastik makinesine geçilir. Burada elektrikli akımla 45 dakikalık sıkılaştırma programı uygulanır.

Gözle görülmeden önleminizi alın

Selülit özellikle hanımlarda vücudun hareketinin az olduğu bölgelerde meydana gelir. Sıklıkla popo, basen, koltuk altı yan alt kesimleri, üst kolun dış arka kesimleri, sırtın alt kesimlerinde yerleşir. Erkeklerde ise karnın ön alt kesimlerinde, bel bölgesinin yan kesimlerinde olabilir. Selülit gelişimi ve yağ birikimi sonucunda okulardaki faaliyetler zaman içerisinde bozulmaya başlar. Yağ birikmeleri genel veya bölgesel formlarda görülebilir. Özellikle en çok görülen şekil bölgesel yağ birikmeleridir.

Oluşmasını engelleyin

Adale ve eklem onksiyonlarında azalma, sırt ve bel ağrıları, şişmanlık, çabuk yorulma, organlarda kısmi fonksiyon kayıpları, varisler, ciltte deformasyonlar, doku sarkmaları, ciltte çatlaklar ve kişinin psikososyal yapısında bozulmalar meydana gelebilir. Selülit bir hastalık olarak kabul edildiğine göre oluşmasını engellemeye yönelik tüm önlemlerin alınması ve tedavinin yapılması gerekir. Erken dönemdeki selülitler gözle görülmez. Ancak cilt baş parmak ile işaret parmağı arasında sıkıştırdığında ciltte pürüzler fark edilir hale gelir ki bu dönemde kişinin kendi kendine yapacağı uygulamalar ve alacağı önlemler ile sorun giderilebilir.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: