Saçlarınız, yaz güneşinin yakıcılığına hazır mı? Deniz suyu, yakıcı güneş ve uygunsuz saç bakım şekillerinin verdiği zararlardan saçlarınızı koruyabilecek misiniz? Yoksa siz de kışın parlak ve sağlıklı saçlara sahip, dikkat çeken bir yıldızken, yazın kuru ve mat saçlarla ışıltısı sönen hanımlardan mı olacaksınız? Seçim sizin.

Bakımlı, sağlıkla ışıldayan saçların sırrı aslında çok basit:

  • Doğru temizlik
  • Sık nemlendirme
  • Onarma ve koruma

Ve tabii bunlar için doğru saç bakım ürünleri…

The Style Glossy: Saç Stüdyosu
Saçını da Koru, Kendini de

Önce Temizlik!

Saç temizliği, her saç tipi için aynı şekilde mi uygulanır? Elbette hayır. En sık yaptığımız hatalardan biri, kendi saç tipimizi tanımamamız, dolayısıyla da saçımıza uygun şampuanı ve bakım kremlerini bilmememizdir.

Öncelikle, saç tipinizi öğrenin. Kuru mu, yağlı mı yoksa normal bir saç tipine mi sahipsiniz? Saçlarınız, ince mi yoksa kalın telli mi? Kepek sorununuz var mı? Bu soruların hepsi de doğru şampuanı bulabilmenizde size yol gösterecek kilit noktalardır.

Saçlarınızı sıcak havanın etkisinden korumanız mümkün.

Saçlarınızı sıcak havanın etkisinden korumanız mümkün.

  • Yağlı saçların temizlenmesi:

Saçlarınız yağlıysa, iki günde bir yağ önleyici bir bakım şampuanı ile yıkamanız yeterli olacaktır. Saçlarınız, hem yağlı hem de ince telliyse, her yıkamadan sonra ince telli saçlar için üretilmiş bakım serumlarını tercih edebilirsiniz.

  • Kuru saçların temizlenmesi:

Kuru saç, nemini kaybetmiş, kepeklenmeye, yıpranmaya ve çatallaşmaya en yakın saç tipidir. Uzmanlar, kuru yapıdaki saçları iki günde bir yıkayarak yıpratmak yerine, saçınıza nemlenmesi için birkaç gün daha müsaade etmenizi öneriyorlar. Eğer saçlarını çok sık yıkayan ve kuru saçlara sahip biriyseniz, son dönemlerde oldukça yaygın olan nem terapisi serilerinden birini kullanabilirsiniz.

Kuru saçların en sık karşılaştığı sorunlardan biri de kepektir. Eğer siz de giysilere dökülen o minik pulcuklardan şikayetçiyseniz, şampuanınız kepek önleyici olanlarla değiştirmenizde fayda var. şampuanları kullanabilirsiniz.

  • Normal saçların temizlenmesi:

Saçlarınız, ne yağlı ne de kuruysa şanslısınız! Ne de olsa temizliği de bakımı da en kolay saç tipine sahipsiniz. Saçınızı 3-4 günde bir normal saçlar için üretilmiş bir şampuan ve saç kremiyle yıkamanız yeterlidir. Saçlarınız normal ve kalın telliyse, zamanla saçlarınız inceleşmeye başlayabilir, bu durumda kalınlaştırıcı etkisi bulunan şampuanlardan birini kullanmak işinize yarayabilir.

Sağlıkla Işıldayan Saçların Sırrı: Nem!

Bol bol güneşlenip havuza giren ve sauna kullanan, buna rağmen sağlıkla parlayan saçlara sahip kadınların sırrını biliyor musunuz? Nemlendirme elbette. Denize, havuza ya da saunaya girmeden önce saçınızda yalnızca iki dakika bekleteceğiniz nemlendirici bakım kremi, koruyucu bir tabaka yaratacaktır. Havuz sefalarınızdan sonra, saçınızı uygun şampuanla yıkayıp nemlendirici kreminizi uyguladığınızda, saçlarınızın nasıl da sağlıkla parladığını görüp şaşıracaksınız.

Nem, günlük kullanımda da sağlıklı saçların olmasa olmazı. Uygun bir nem terapisiyle, saçınızı kavurucu güneşin, tozun, hava kirliliğinin verdiği zararlardan koruyabilirsiniz. İki dakikada etkili yoğun nemlendirici saç bakım terapisi, en kuru bölgeleri hedefleyerek saçların doğal yağ katmanını korumasına yardımcı olur ve nemi saçınıza hapseder. Saçınızı yıkadıktan sonra havluyu saçınızda bir saat kadar tutup saçtaki nemi iyice nüfuz ettirmeniz, nemlendirme işleminin tamamlanmasına yardımcı olur.

Saçlarınız Korunmak İster!

Saçlarımız, fön, boyama işlemi, röfle, güneş, sağlıksız kimyasal maddelerle etkileşim gibi birçok sebeple yıpranır, uçları kırılır ve mat bir renge dönüşür. Saç bakımımızı yaparken en son aklımıza gelen şey, kullandığımız fırça, tarak vs. gibi ürünlerin kalitesidir. Oysaki saçımızda kullandığımız plastik ürünler, biz bakım yaptığımızı sanırken saçımızın daha da yıpranmasına ve kırılmasına neden olur. Doğal kıllardan ya da kauçuktan yapılmış ürünler ise saçımızın yıpranmasını engeller.

Saçımızı her yıkamadan önce taramak da saç diplerindeki yağları saça yayarak saçımızın nemlenmesini sağlar.

Son olarak küçük bir tavsiye ister misiniz? Gün içinde saçınızın kuruduğunu fark ettiğiniz, yoğun güneşe maruz kaldığınız zamanlarda da yanınızda taşıyacağınız küçük bir sprey tüpü, içerisinde sulandırılmış saç kremini uygulamak da hayat kurtarıcı olacaktır.

Serap Altun, serbest yazar ve editördür. Yarın, Genç Kadın, Anne Çocuk gibi dergilerde güzellik ve seyahat konularında çeşitli makaleler yazmıştır.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: