Cinsel organlarda siğillere neden olan HPV virüsü 3 hafta içinde kendini gösterir. Bu virüsün ille de cinsel ilişkiyle bulaşması gerekmiyor. Hastalığı taşıyan kişiyle aynı tuvaleti paylaşmak ve cilt teması da sorun yaratabiliyor.

Soru:

Siğiller bana nereden bulaştı?
13 yıldır bekarım ve kimseyle ilişkiye girmedim. Ancak genital bölgemede 5-6 adet siğil çıktı. Yaktırdım. Bu siğiller bana nereden bulaştı? Bu siğillerin yıllarca kuluçkaya yattıklarını okumuştum, acaba doğru mu?

Cevap:

Siğiller HPV enfeksiyonu sonucunda oluşmaktadır. HPV alındıktan 13 sene sonra çıkar mı? Epey uzun bir zaman. Siğiller, virüs alındıktan sonra 3 hafta civarında ortaya çıkabilirler ama vücut direnci, virüsün hastalık yapma kapasitesi gibi pek çok nedenle bu kuluçka devresi uzayabilir. Ama 13 sene uzar mı, bilmiyorum. Virüs cinsel ilişki dışında çok sık olmasa da cilt teması (Hasta birinin cildinden, elinden vb), hasta bir kişi ile aynı banyoyu, tuvaleti kullanma gibi durumlarda da geçebiliyor. Probleminiz umarım koter yapıldıktan sonra tamamen bitmiştir. Sevgiler.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: