Sinüzit

Sinüs adı verilen yüzdeki kemik boşlukların iç yüzünü kaplayan mukoza iltihabına ve boşlukta cerahat toplanmasına sinüzit adı verilir. Baş ağrısı ve burundan rahatça soluyamama duygusu, gözaltındaki ve göz üstündeki bölgelere bastırıldığında hafif veya aşırı basınç ağrısı, sinüzitin belirtisidir.

Pratik Bitkisel Formüller

• Hatmi yaprağı, altın başak, orman sarmaşığı eşit karışımının çayı, 2-3 saatte 1 bardak içilir.
• 1 litre suya, 2 yemek kaşığı dolusu papatya eklenir. Ağır ateşte kaynamaya başlayınca ocaktan alınır. Baş ve göğüs büyük bir havluyla örtülerek, papatya buğusu 10 dakika solunur.Tedavi sonrası hemen açık havaya çıkılmaz.
• Her 3 günde bir limon sıkılıp aynı miktarda su ilave edilerek gözlerden yaş gelecek şekilde buruna iyice çekilmelidir. Bu tedaviye 1 ay kadar devam edilmelidir.
• 1 çay bardağı suya, 1 çay kaşığı kekik yağı konulur. Bir başka fincanda fındık kadar kil eritilir. Üzerindeki duru su alınıp, kekik yağıyla birleştirilir. İyice çalkalanır, günde 3-4 defa burun deliklerine birkaç damla damlatılır.
• Maydanoz ve ebegümeci beraber haşlanır. Buharı teneffüs edilir.
• Burnun iç kısmına sabah akşam okaliptüs yağı sürülür.

Sinüzit için Şifalı İksir – Sinüzit için Kullanılabilecek Şifalı Taşlar – Renk ve Kokularla Tedavi

Karabaş Otu Suyu

Yapılışı: 4 yemek kaşığı karabaş otu suyu, suyla seyreltilerek günde 3 defa içilir.
Faydaları: Kuvvetli bir antiseptik özelliği vardır. Balgam söktürmek, idrar yolu iltihabı, sinir sistemi ve asabiyet ve sinir bozukluklarında etkilidir. Sinüzit ve migrende çok etkilidir.

Sinüzit için Kullanılabilecek Şifalı Taşlar

Ametist: Şifa bakımından en güçlü taşlardan olan ametist, değerli taş sevenler için de en gözde taşlardan biridir. “Kuvars” ailesinden mor ya da mavi-mor renkli bir taştır. Ona bu rengi verenin, içinde bulunan demir olduğu düşünülmektedir. Renkleri gün ışığında değişen bazı ametistler, gerçek renklerine ancak röntgen ışınları altında kavuşabilirler. Asırlar boyunca değişik uygarlıklarda sevgi ve beğeniyle kullanılmış, Asya ve Mısır’da mühür olarak değer kazanmıştır. Eski çağlarda “sarhoşluğu yok eden taş” olarak bilinirdi.

Florit: Eşit ölçülü kristal yapısı vardır. Çoğunlukla kübik ya da sekiz yüzlü olanları satışa sunulmaktadır. Düzgün bir renk dağılımı sergilemesi için ışığa tutulduğunda mor renkte parlar. Bu onun en belirleyici özelliğidir. Baş ağrılarında etkilidir. Boyun bölgesine yakın kullanıldığında dikkati artırır ve yetersizlik hissini yok eder. Bu özelliği dolayısıyla yapmaktan çekinilen ve yetersiz kalındığı hissedilen işlerde faydası olur. Araba kullanmaktan çekinenler bu taşı deneyebilirler. Nazarın ilk bakıştaki “olumsuz enerji”olduğu kabul edilirse, rengi ve güzel görünümüyle ilk bakışı çekeceğinden, nazara karşı koruma sağladığı kabul edilir. Cilt hastalıklarına karşı etkilidir. Göz hastalıklarına, alerjiye, migrene, sinüzite, baş ağrılarına ve kalp rahatsızlıklarına iyi gelir.

Renkler ve Kokularla Terapi

Sinüzit rahatsızlığı olanların yasemin ve nane kokularını tercih etmesi uygun olur.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: