İngiliz Daily Mail Gazetesi, fazla kiloları nedeniyle depresyona giren kadınların bu durumdan çıkmalarını sağlayacak 10 adımlık formülü yayınladı. Habere göre izlenecek adımlar sırasıyla şunlar:

 1. Sürekli giysi almaktan vazgeçin. Kadınlar gardıroptaki giysilerinin sadece yüzde 20’sini sürekli giyer. İçine giremeyeceğiniz kıyafetler alıp sonra da onları giyebilmek için zayıflayacağınızı düşünmek yanlış bir inanıştır. Üzerinize olan giysileri alın.
 2. Pasta yapmak ve yemekten vazgeçin. Eğer illa pasta yapacaksanız bunun için birinin doğum gününü ya da bir kutlamayı bekleyin.

  Şişmanlık ve Depresyon ilişkisi

 3. Hastayken çalışmayın. Nezle olan erkeklerin ne kadar ‘nazlandığını’ aklınıza getirin. Siz de onlar gibi davranın. Hastaysanız işten izin alın.
 4. Mankenlere bakmayın. Mankenlerin vücutlarına bakmak moralinizi bozar.
 5. Sürekli evi temizlemekten vazgeçin.
 6. Çocuğunuzun odasını temizlemeyin. Bu iş çocuğunuzun görevidir.
 7. Yorgunluğu görmezden gelmeyin. Yorulunca mola verin. Çünkü aşırı yorgunluk depresyonu artırır.
 8. Beğenmediğiniz bir kitabı okumaya çalışıp sıkıntıya girmeyin.
 9. Herkesin ‘renkli’ cinsel yaşamı olduğunu düşünmekten vazgeçin. Araştırmalara göre evli çiftlerin yüzde 90’ı ilk yıldan itibaren cinsel hayatlarından fanteziyi uzaklaştırıyor. Bu yüzden cinsel hayatınızın monoton olduğunu düşünüp moralinizi bozmayın.
 10. Biriktirdiğiniz parayı mutfağı yenilemek ya da otomobil almak gibi harcamalar yapmak yerine tatile çıkarak değerlendirin.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: