Soğuk havalar kalp krizini tetikliyor

Uzmanlar, kış aylarında kalp krizi tehlikesinden korunmak için nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı…

Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ertan Ökmen, kış aylarında kalp krizi tehlikesinden korunmak için dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. İşte bazı önemli noktalar:

Genelde yaz aylarında kalp krizi vakalarının arttığına dair bir inanış olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Öktem, “Özellikle kış aylarında kalp krizi tehdidinin daha güçlü. Kalp krizi vakaları kış aylarında diğer mevsimlere göre iki üç kat artıyor.

Solunum yolu enfeksiyonları, grip, kış aylarında daha fazla kalori içeren yağlı besinlerin tüketilmesi ve bu kalorinin harcanamaması, daha az güneş ile temasın getirdiği bazı hormonal değişiklikler, kapalı havaların oluşturduğu stres bu durumun nedenleri arasında yer alıyor.

Kalp krizlerinin kış aylarında daha sık olmasının belki de en önemli sebebi soğuk havaların uyardığı damarlardaki büzülme, spazm ve tansiyonu yükseltici etkidir. Soğuk havada vücut mevcut ısısını korumak üzere cilde daha az kan gönderir ve bunu da tüm damarlarda özellikle cildi besleyen damarlarda büzülme oluşturarak yapar.” diye konuştu.

Doç. Dr. Ertan Ökmen, bilinen kalp hastalığı, hipertansiyonu, damar tıkanıklığı olan belli bir yaşın üzerinde, yüksek kolesterol, diyabet, aşırı kilo, sigara alışkanlığı, ailede kalp hastalığı gibi risk faktörlerine sahip kişilerin kalp krizi tehlikesinden korunmak için belli başlı kurallara dikkat etmeleri önem taşıyor.

KIŞ AYLARI İÇİN 9 TEMEL KURAL

  1. Kış sabahlarında çok daha dikkatli olun, yavaş keyifli bir sabah her zaman iyidir.
  2. Kalp, tansiyon hastasıysanız ilaçlarını düzenli alın.
  3. Özellikle kar yağışının ertesi günü sabahında yapılacak kar temizleme işini dinlenerek yavaş yavaş yapın, hatta mümkünse yapmayın.
  4. Egzersiz yapmak için soğukta, açık havada egzersiz yapmak yerine evde, spor salonunda egzersizi tercih edin. Geniş, kapalı mekanlar örneğin alışveriş merkezleri 30 dakikalık bir yürüyüş için uygun ortamlardır.
  5. Enfeksiyonlar, özellikle üst solunum yolu infeksiyonları, kalp hastalarında oldukça ağır seyredebilmekte ve bazen kalp krizini ve kalp yetmezliğini uyarabilmektedirler. Alışveriş merkezlerinde yürüyüş-egzersiz yaparken kalabalık olmayan saatleri tercih etmek enfeksiyonlardan korunmak için doğru olur.
  6. Grip, zatürre aşılarını mutlaka yaptırın.
  7. Kalp krizi geçirdiyseniz dumanlı, kirli, soğuk havada olabildiğince dışarı çıkmayın. Çıkmak zorundaysanız mutlaka yanınızda dilaltı hapı taşıyın.
  8. Kış aylarında kilo alındığını unutmayın ve harcayamayacağınız kadar kalorili besinler yemeyin.
  9. Tansiyon takiplerinizi düzenli olarak yapın.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: