Sperm sayısı artırılabiliyor

Çocuğu olmayan çiftlerin tüp bebekten önce deneyeceği başka yollar var. Uygun hastalarda ilaçla tedavi yapılabilir, mikrocerrahi ya da endoskopik işlemlerle sperm sayısı artırılıp tüp bebeğe gerek kalmadan bebek sahibi olmaları sağlanabilir…

Sperm sayısı ilaçla artırılabilir mi?

SORU: 27 yaşında bir kadınım. Eşim 29 yaşında. 1,5 senelik evliyiz. Evlendiğimizden beri korunmuyoruz. Buna rağmen çocuğumuz olmuyor. Doktora gittik, bizden bazı testler istediler. Bu testler sonucunda eşimin sperm sayısı 4.3 milyon çıktı. Benim hormon testlerimin hepsi normal. Bize yüzde 5 ihtimalle normal yollarla ya da yüzde 60 oranında tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olabileceğimiz söylendi. Bu sperm sayısını arttırmak ilaç tedavisiyle mümkün mü?

CEVAP: Sperm sayısını uygun hastalarda ilaç ile arttırmak mümkün olabilmektedir fakat bu gibi ilaç tedavileri sadece bunlardan yararlanma ihtimali yüksek olan hastalar seçilerek uygulanmalıdır. Aksi taktirde zaman ve maddi kayıptan başka bir anlamı olmayacaktır. Aynı zamanda birçok hastada da mikrocerrahi veya endoskopik girişimler ile sperm sayılarını artırarak tüp bebek yöntemlerine gerek kalmadan çiftleri çocuk sahibi yapmak mümkün olabilmektedir. Ben çiftleri tüp bebek yöntemine yönlendirmeden önce tüm diğer alternatifleri makul bir zaman sürecinde denemek, gerekirse ameliyat ederek sorunu çözmek taraftarıyım.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: