Soru:

Sperm sayısı 12 milyon
3 yıldır evliyim, çocuğum olmuyor. Doktora gittim, sperm sayısı 12 milyon çıktı. Başka bir doktor sol varikoselden ameliyat olacağımı söyledi. Sizce ameliyat olsam çocuğum olur mu?

Cevap:

Bir cc’deki sperm sayısının alt sınırı olarak 20 milyon kabul edilmektedir. Sperm sayımının doğru değerleri yansıtması ancak bu tetkike doğru şekilde hazırlanmak ve uygun şekilde sperm vermek ile mümkün olabilir. Ayrıca özel bilimsel çalışmalar haricinde en kesin neticeler manuel yani insan tarafından yapılan sperm sayımlarından elde edilebileceğinden bu tetkiki yaptırdığınız laboratuvardaki elemanın bu konuda özel eğitimden geçmiş ve deneyimli bir kişi olması şarttır. Ülkemizde bu hususlara önem verilmediğinden yapılan spermiogram testlerinin ne yazık ki sadece çok az bir kısmı gerçeği yansıtmaktadır. Bu konuda androloji departmanı olan bir laboratuvara başvurmanızı öneririm.

Doğru sonuç her şeyden önemli

Ultrason veya dopler testleri artık günümüzde varikosel tetkikinde tercih edilen rutin bir yöntem değildir. Bir uzmanın el muayenesi ile saptamadığı, sadece bu yöntemler ile tespit edilebilen varikosellerin tedavilerinden olumlu netice alınamadığından, bu yöntemler terk edilmiştir. Yapılacak olan ameliyatın başarısı için ameliyatın teknik olarak başarılı gerçekleşmesi şart olduğundan varikosel ameliyatlarının bu konuda özel eğitim görmüş üroloji uzmanları tarafından mikrocerrahi teknik ile yapılması gerekmektedir. Doğru uygulanan mikrocerrahi teknik hem yüzde 100’e yaklaşan teknik başarı oranları, hem de testise zarar verecek ciddi komplikasyonlardan koruması nedeni ile tercih edilmekte ve yüzde 80 civarında olumlu sonuçlar sağlamaktadır.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: