LACİVERT TABAK İŞTAH AZALTIYOR

Beş duyumuzun iştah üzerine etkileri var. İştah merkezimizi uyaran bir koku, iştahı artırarak daha çok yemek yemeyi sağladığı gibi hatta dokunma duyusunu bile etkileyebilir. Bazı kişilerin şeftalinin tüylerini elleyince irkildiklerini ve iştahlarının kapandığını biliriz. Renkler de iştah üzerinde etkili.

Hangi renkler iştah açar/kapatır?

Kırmızı ve turuncu renkler iştahı açarken, koyu lacivert iştahı baskılayıcı özellik gösterir. Sofrada önce görsel açıdan doymak önemlidir. Halk arasında söylenen ‘Önce gözün doysun’ sözü çok anlamlıdır. İlk önce görsel uyaranları doğru ayarlamamız gerekir. Bu nedenle, bugünden itibaren diyet yapanların sofraya koyu lacivert ve kahvaltı tabağı ebadında tabaklarla oturmasını öneriyorum.

Daha küçük bir tabakla yemek yiyince koyduğunuz porsiyonlar tabağı daha dolu gösterecektir. Eğer büyük bir tabakta yemek yiyorsanız o zaman da size önerim; yemeğin çevresini bolca yeşillik ile süslemeniz.

Bu arada ortamda sakinleştirici bir hafif müzik de çalıyorsa sinir sisteminin sakinleşeceğini, iştahın ve sindirimin daha dengeli olacağını vurgulamak isterim.
Dr. Ender SARAÇ

En çok yorum alan sayfalar: