Soru:

İnmeyen testis sorun çıkarır mı?
47 yaşında, 2 çocuk annesi bir kadınım. Sorunum 11 yaşındaki oğlumla ilgili. Sağ testisi indi, problem yok. Ama sol testisi hâlâ inmedi. Acaba bunun oğluma bir zaran dokunur mu? Çok endişeleniyorum.

Cevap:

Doğumdan sonra ilk bir ay içinde torbaya inmeyen yumurtaların ilaç veya ameliyat ile bir yaşından önce indirilmesi gereklidir. Bu süre uzadıkça vücut içinde kalan yumurta vücut ısısının torbaya göre daha sıcak olması nedeniyle zarar görür.
Yumurtaların iki işlevi vardır:
1- Sperm yani döl hücrelerini üretmek,
2- Testosteron yani erkeklik hormonunu üretmek.
Bu ısı fazlalığından öncelikle ileride ergenlikte sperm üretecek olan hücreler etkilenir. Geçen zaman içinde bu etki artar ve yumurta ileride hiç sperm üretemeyecek hale gelir. Sizin oğlunuz 11 yaşına geldiğine göre çok geciktiğinizi söyleyebiliriz. Ayrıca bu vücut içinde kalan yumurtalar yüksek kanserleşme riski de taşıdığından bir an önce bir üroloji uzmanına başvurmalısınız. Tabii çocuğunuz bu yaşa gelene kadar sizin bunu neden merak etmeyip şimdi sorduğunuzu veya daha önce başka sebeplerden gittiğiniz doktorların bu durumu neden fark etmedikleri de merak uyandıran hususlar.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: