Soru:

Tek testisim var; sadece sol testisim var, kısır olma ihtimalim var mı? Tek testisli olmak ileride sağlık problemlerine neden olur mu?

Cevap:

Tek testisli olmak bir hastalık hali değildir fakat çift olması gereken bir organın sadece tekine sahip olmanın bazı riskleri arttırdığı da bir gerçektir. Eğer tek yumurtanız normal ise ve yeterli fonksiyon gösteriyorsa cinsel yaşamınızda ve çocuk sahibi olmakta hiçbir sorun yaşamazsınız. Hatta tek olan yumurta bir miktar büyüyerek rezervlerini harekete geçirecek ve eksik olanın da görevini üstlenecektir. Sadece tek olan yumurtanızın bir kaza veya hastalıktan etkilenmesi halinde diğer testisin mevcut olmaması size sorun yaratabilir.

Soru 2:

Doğuştan bir testisim yok, ne olacak?
21 yaşında bir üniversite öğrencisiyim. Benim doğuştan testislerimden biri yok. Doktora gitmeye utanıyorum. Görünürde bir sorun yok ama ileride sorun yaşar mıyım?

Cevap 2:

Bir testisin bulunmamasının araştırılması gerekir. Nadiren doğuştan bir testisin olmaması hali görülebilir. Fakat testisin torbaya inmeyip vücut içinde kaldığı hallerde kanserleşme ve bunun gözden kaçarak hastalığın ileri safhalara ulaşması tehlikesi mevcuttur. Mutlaka bir üroloji uzmanına başvurmanızı öneririm.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: