Terleme pek çok kişi için yazın değil, kış aylarının da sorunudur. Terlemeyle ilgili herhangi bir tedaviye başlamadan önce kişiye detaylı sorular sorulmalı hatta gerekirse bazı kan tahlilleri ile bir hastalığın olup olmadığı tespit edilmelidir. Örneğin; şeker hastalığında, tiroid hastalıklarında, bazı kronik enfeksiyonlarda tıbbi bir nedene bağlı olarak aşırı terleme söz konusu olabilirken bazen de hiçbir tıbbi neden olmadan sadece yapısal olarak aşırı terleme görülebilir. Tabii heyecana, aşırı sıcak beslenmeye, fazla acılı ve baharatlı yemeğe, çok sıcak ortamlarda bulunmaya bağlı olarak oluşan fazla terlemeyi daha normal kabul etmek, bir hastalıkla karıştırmamak gerekir. Aslında çoğu kez terleme vücudun doğal bir savunma mekanizmasıdır ve hiç terlememek sağlıklı değildir. Terlemekten çok yakınmamak gerekir. Çünkü bedenin doğal bir serinleme ve toksin atma mekanizmasıdır.

Bu şikayetler sizde var mı?

■ İnsanlarla tokalaşmaktan çekiniyorum, ellerim sürekli terliyor.
■ Çalışırken elimin altına sürekli peçete koymam gerekiyor.
■ Ayaklarım sürekli terlediği için bir başkasının yanında ayakkabımı çıkartamıyorum.
■ Gömleğimdeki ter izlerinden dolayı toplantılarda ceketimi çıkartmak istemiyorum.
■ Yıllardır açık ayakkabı giymek isterim, terden dolayı giyemiyorum.
Tıp dilinde aşırı terlemeye hiperhidroz adı verilir. Bu durum her 100 kişiden birinde görülür ve genellikle 20’li yaşlarda başlar. Vücudun tümünde terleme varsa genel bir hastalık düşünülürken bölgesel bir terleme durumunda özellikle bir hastalık olması gerekmez. Aşırı terleyenlerin yaklaşık üçte birinde akrabalarında da aynı sorunun görülmesi kalıtsal nedenleri de düşündürmektedir. Ter bezleri vücutta en çok el, ayak ve koltuk altında bulunduğundan bu bölgelerde en çok problemin olması doğaldır.

Nasıl önlenebilir?

Sizi serin tutabilecek ve ter emen doğal bir giysi seçin. Gün içerisinde giysi değiştirmeye çalışın. Çalışma ortamınızı serin tutun ve iyi havalandırın. Aşırı stres ve gerilimden mümkün olduğunca kaçınmaya çalışın.

DOĞAL İPUÇLARI:

■ Ilık adaçayı, aşırı terlemeyi azaltır.
■ Aşırı kokan ayaklar için birkaç litre ılık suyun içine 25 gram kadar at kuyruğu ve 1 çorba kaşığı deniz tuzunu koyun. 10-15 dakika kadar bekledikten sonra ayağınızı yıkamadan güzelce kurulayın.
■ Terlemeyi baskılamayan ve kötü kokan durumlarda çam yağı damlatılmış su ile koltuk altı, ayaklar ve göğüs bölgesini silmek kötü kokuya karşı yardımcı olabilir.
■ Koltuk altı ve genital bölgeyi su ile yıkadıktan sonra elma sirkeli su ile silmek kötü koku ve aşırı terlemeye karşı yardımcı olur.
■ Bol ılık adaçayının yanı sıra taze veya kuru nane, özellikle 2-3 kahve kaşığı dolusu toz zerdaçal tüketmek bedendeki aşırı salgıları azaltır, kişi daha rahatlar. Tıbbi tedavi Aşırı terleme tedavisinde bazı deodorant ve spreyler kullanılabilir. Ancak bu terlemenin tedavi edilmesi yerine parfümlü kokular ile karışması çok daha kötü kokulara neden olur. Geçtiğimiz yıla kadar en çok bilinen yöntem iyontoforez’di. Haftada iki kere uygulama gereği ve etkinin kalıcı olmaması nedeniyle tedavi başarısı ve hasta uyumu düşüktü. İyi uygulanan iyontoforez’de bazen birkaç yıla kadar rahatlama söz konusu olabilir. İyontoforez kabaca el ve ayak gibi terlemenin yoğun olduğu bölgelere çok düşük doz elektrik akımı verilmesi ve iyonlu sıvı ile ter bezlerinin etkiye geçmesidir. Bölgesel aşırı terleme problemlerinde en başarılı sonuçlar botoks uygulaması ile alınır. Botoks deri altına enjekte edilen bir ilaçtır. Çoğu kişi botoksu göz çevresi, yüz ve boyun için kullanır diye bilir. Oysa derinin altına çok az miktarda enjekte edilen botoks, ter bezlerine ulaşan sinirlerin çalışmasını geçici bir süre bloke ederek ter bezlerinin ter üretimini azaltır. Botoks yapılan bölgedeki hissi etkilenmez sadece ter bezlerini etkiler. Bu uygulamayı yaptığımız hastalar yazı çok rahat geçirir.

Botoks nasıl uygulanır?

Bu işlem kolay ve yok denecek kadar az acılıdır. Çok ince uçlu iğneler ile terleyen bölgeye sık aralıklar ile botoks uygulanır. Terlemenin en yoğun olduğu bölgeleri görmek için renk veren bir solüsyonun sürülmesi iyi olabilir. Uygulama yarım saat kadar sürer ve ağrıya hassas kişilerde genellikle bölgesel uyuşturucu bir krem kullanarak veya gerekirse lokal anestezi ile bu his en aza indirilebilir. Botoks ile terleme tedavisi yaklaşık 1 hafta sonra bir iyileşme sağlar. Ortalama birkaç ay ile 1 yıl civarında etki edebilir. Etki geçince tekrar bir uygulama yapılabilir. Sonuçlar çok başarılı ve yüz güldürücüdür.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: