Soru:

Testis kanserinden korunmak mümkün mü?
Testis kanserinin sebepleri nelerdir? Kimler risk altındadır? Korunmak için ne yapılmalı?

Cevap:

Maalesef araştırmacılar, testis kanserinin sebeplerini tam olarak bilmiyor. Fakat testis kanserine yol açan birtakım risk faktörlerinden söz edebiliriz:

■ İnmemiş testis öyküsü: Doğumdan önce erkek bebeklerde her iki testis de bebeğin karın boşluğunda bulunur. Bebek, anne karnında gelişimine devam ederken testisler de torbaya inmeye başlar. Testisler doğum yaklaştığında kasık bölgesini geçerek torbaya yerleşir. Yeni doğan bir erkek çocukta testisler torbada değilse bu duruma inmemiş testis adı verilir. Çoğu zaman tek tarafta, bazen de çift tarafta birden olur. Testisler genellikle kasık ve karın içinde kalır. Zamanında tedavi edilmezse kısırlık ve testis kanseri riskini artırır. Zamanında doğan her 100 bebekten 3’ünde bu sorun var. ikiz gebelikte, erken doğan ve düşük doğum ağırlığı olan bebeklerde bu oran daha yüksek. Yeni doğan erkek bebekler mutlaka inmemiş testis sorunu açısmdan değerlendirilmeli. İnmemiş testis sorunu için en ideal ameliyat zamanı 6 ay ile 1 yaş arasıdır. Hangi nedenle olursa olsun inmemiş testis tedavisi 2 yaşm sonrasına bırakılmamalı.
■ Testislerde anormal gelişim.
■ Ailede testis kanseri öyküsü.
■ Klinefelter sendromu: Genetik bir bozukluk olan bu sendrom erkeklerin fazladan X kromozomuna sahip olması anlamına geliyor.

testis kanseri

15-40 yaş arası erkeklerde en sık görülen kanser olan testis kanserinin belirtileri ise şunlar:

■ Bir ya da her iki testiste ağrısız şişlikler. (Şişlikler nadir olarak ağrıya sebep olabilir.)
■ Testis torbasında (skrotum) ağırlık ya da şişlik hissi,
■ Testis torbasında rahatsızlık hissi ya da ağrı,
■ Belin alt kısmında, alt karında ya da kasıklarda ağrı,
■ Testis torbasında sıvı toplanması. Bu belirtilerin varlığında hemen endişelenmeyin. Çünkü testislere darbe ya da varikosel, kasık fıtığı, testis iltihabı gibi hastalıklar da benzer belirtilere yol açabilir.

Korunma önerilerine gelince…

Kadınların meme kanserinden korunmak için her ay kendi kendine meme muayenesi yapması gibi erkekler de testis muayenesi yapmalı. 10 dakika süren bu muayene, erkeklere kanser potansiyeli taşıyan oluşumları belirleme imkanı sağlar. Erken teşhis edilen testis kanserinin tam şifa şansı yüksektir. Özellikle genç erkeklerin kendi kendine muayene kurallarım öğrenmesi gerekiyor:

■ Testislerinizi bir veya iki elinizle teker teker muayene edebilirsiniz. Testis torbasını tümüyle avucunuza alın
ve bir değişiklik var mı kontrol edin.
■ Baş parmak üstte olmak üzere testisinizi baş ve işaret parmağınızın araşma alın, yumuşak hareketlerle testisi parmaklannızm arasında yuvarlayın, içinde veya yan tarafında herhangi bir kitle elinize geliyor mu diye bakın.
■ Elinizi testisin üst tarafına kaydırarak bu bölgede şişlik var mı diye bakın.
■ Bir testisin diğerinden hafif büyük olması normaldir. Testisin düzgün ve sıkı olması gerekir. Kenarlarında tümsekler, kitle hissi varsa doktorunuza başvurun.
■ Muayene için en uygun zaman duş veya banyo sırasıdır. Hık su testis torbası üstündeki deriyi gevşetir, muayene kolaylaşır.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: