Soru:

Tüplerimi mi bağlatmalıyım?
40 yaşındayım, jinekologa gittiğimde korunma yöntemleri hakkında bilgi almak istedim, O da bana “Artık çocuk istemiyorsan, tüplerini bağlat” dedi. Bu nasıl bir operasyondur, nasıl yapılır, zararı var mıdır?

Cevap:

Çocuk olmaması için kullanılan pek çok metod var. Bunları kısaca hatırlatırsak
1) Doğum kontrol hapları
2) Rahim içi araçlar (Spiraller)
3) Kondom: Erkeklerin sıkça kullandığı bir korunma aracı. Aynı amaçla kadınlarında kullanacağı kondomlar geliştirilmiştir.
4) Takvim usulü: Muhtemel yumurtlama gününü hesap ederek o tarihlerde ilişkide bulunmamak. Kabaca bir tarifle adetin 10’uncu günü ile 17’nci günleri arasında ilişkiye girmemek.
5) İlişki sırasında spermlerin dışarı boşaltılması. Buna geri çekme metodu da denir.
6) Cerrahi tekniklerle tüplerin bağlanması, kesilmesi, çıkarılması. Bu metod uygulandığı zaman geri dönüşü pek kolay olamamaktadır. Yani tüplerini bağlattıran bir kadın sonradan “Çocuk istiyorum” derse yine bir operasyon geçirmesi veya daha kolay olarak tüp bebek yolunu seçmesi gerekmektedir. Bu cerrahi kısırlaştırma operasyonlarının size herhangi bir zararı olmayacaktır. Fakat ufak da olsa bir operasyon ve anestezi alacaksınız. Belki bir gün de hastanede kalacaksınız… Düşünüp kararı siz verin.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: