Tüp bebek tedavim ne kadar sürecek?

Tüp bebek tedavisinin süresi hekimin çift için uygun gördüğü protokole göre değişiklik gösterir. Genelde ilk ilaçların kullanılmaya başlanmasından embriyo transferine kadar geçen süre 15-25 gün arasındadır.

Tedavi sırasında hastanede yatmam gerekecek mi?

Hayır. Yalnızca yumurtalar toplandıktan sonra ve embriyo transferi yapıldıktan sonra 3-4 saat hastanede dinlenmeniz yeterli olacaktır.

Yumurtalar toplanırken çok ağrı duyacak mıyım?

Hayır. Yumurta toplama işlemi sanılanın aksine çoğu hasta için rahatlıkla yürütülen bir işlemdir. Ayrıca bu işlem sırasında sakinleştirici, ağrı giderici ilaçlar yapılıyor ve bazen de işlem hasta uyutularak gerçekleştiriliyor.

Transferden sonra ne zaman yolculuğa çıkabilirim?

Eğer eviniz işlemin yapıldığı merkezle aynı şehirde değilse, transfer gününü merkezin bulunduğu yerde geçirip bir gün sonra evinize dönebilirsiniz.

Embriyo transferinden sonra gebelik testinin yapılacağı zamana kadar devamlı yatmam gerekiyor mu?

Hayır. Herhangi bir ağrınız yoksa ve kendinizi iyi hissediyorsanız zamanınızı yatarak geçirmek zorunda değilsiniz. Transferden bir gün sonra günlük yaşam aktivitelerinize dönebilirsiniz.

Tüp bebek tedavisiyle doğan bebekler sağlıklı mıdır?

Tüp bebek tedavisi ile doğar bebeklerin yapısal, doğumsal ve genetik anormallikler açısından doğal yolla oluşan bebeklerden önemli bîr farklılık göstermediği biliniyor. Eğer tüp bebek/mikroenjeksiyon tedavisi sperm sayısının ciddi derecede düşük olması veya menide hîç sperm bulunmaması nedeniyle yapılıyorsa, çiftin genetik danışmanlık almasında fayda var. Zira bu duruma sahip erkeklerde problemlere rastlanabiliyor ve bunların yeni jenerasyonlara aktarılma riski oldukça az da olsa mümkün.

Tüp bebek gebeliklerinin düşükle sonuçlanma riski daha mı fazla?

Hayır. Doğal yolla oluşan gebelikler ne kadar düşük riski taşıyorsa tüp bebek gebeliklerindeki risk de o kadardır.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: