Her varikoseli olan erkek kısır değildir. Ama testis toplardamarlarındaki bu rahatsızlık sperm üretimini ve kalitesini etkileyerek kısırlığa neden olabilir. Unutmayın, ileri yaşlarda, sağ tarafta ve aniden ortaya çıkan varikosel başka hastalıkların habercisi olabilir, vakit kaybetmeden doktora gidin.

Soru:

Varikosel kısırlık yapar mı?
Birkaç ay önce bana varikosel teşhisi konuldu. Ama tedaviyle ilgili bir şey söylenmedi. Yazılarınızda okuduğum kadarıyla varikosel kısırlığa neden oluyor. Varikosel herkeste kısırlık yapar mı?

Cevap:

Her varikosel olanda kısırlık olacak diye bir kural yoktur fakat varikoseli olanlarda bu risk daha yüksektir ve zaman içinde de artış gösterebilir. Varikosel ergenlik yaşlarında başlar, çapı genişleyen toplar damarların içinde bulunan ve pis kanın testise doğru ters akmasını engelleyen check-valf vazifesi yapan kapakçıkların yetersiz kalması nedeniyle oluşur. Ters basınç sonucu testis içindeki mikro dolaşım bozukluğu etkisini sperm üretim ve kalitesinde göstererek kısırlığa sebep olabilir.

İkinci kez baba olmak istendiğinde
İleri yaşlarda ani ortaya çıkan özellikle sağ taraftaki varikosel çok daha ciddi başka sorunların belirtisi olabilir, hemen üroloji uzmanına başvurmak gerekir. Ayrıca varikoselin spermler üzerine etkisi zaman içinde arttığından erken yaşta evlenip ilk çocuğa sorunsuz sahip olan birçok kişi ileri yaşlarda tekrar hamilelik sağlayamayabilir. İleri derecede varikosel testislerin gelişimini de engelleyebilir! Varikosel günümüzde mikrocerrahi teknik ile ameliyat edilen ve ciddiye alınan bir konudur. Başarısız ameliytlar sonucu ortadan kalkmayan ve komplikasyonlara yol açabileceği unutulmamalıdır. Başarısız ameliyat geçirmiş kişilerde mikrocerrahi ile düzeltme operasyonu uyguluyoruz.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: