Soru:

Deri lazeri nedir?

Cevap:

Doç. Dr. Sadettin Karacagil:
Cilt üzerinde sadece kozmetik sorunlar oluşturan varisler lazerle tamamen geçirilebilir. Ancak hastaların herhangi bir merkezde bu işlemi yaptırmadan önce bir damar cerrahına görünmeleri şart. Ayrıca deri lazeri öncesinde mutlaka damar ultrasonu yapılmalı. Çünkü hastaların önemli bir kısmında dışarıdan görünen varislerin altında bunları besleyen daha kalın ana damarlar var. Bu durumda derinin üstüne istediğiniz kadar lazer yaptırın, tedavi bir işe yaramaz. Çünkü alttaki ana damar, sorunun tekrarlamasına neden olur. Bu sebeple önce dışarıdan görünmeyen damar tedavi edilmeli, sonra da deri üzerindeki varislere lazer uygulanmalı.

Soru:

Deri lazeri nasıl yapılıyor?

Cevap:

Doç. Dr. Sadettin Karacagil:
Kalem gibi bir cihaz aracılığıyla lazer ışığı deri üzerine tutuluyor. İşlemden bir süre sonra lazer yapılan bölgede kabuklaşmalar oluyor. Kabukların dökülmesiyle sağlıklı deri ortaya çıkıyor. Deri lazeri, örümcek ağı gibi gözüken kılcal damarların tedavisinde kullanılıyor. Geniş çaplı damarlar cilt dışından lazerle tedavi edilemiyor.

Soru:

İşlem ne kadar sürüyor?

Cevap:

Doç. Dr. Sadettin Karacagil:
Varisin yaygınlık alanına göre değişiyor. İşlem 15-30 dakika arasında sürüyor. Tek seans her zaman yeterli olmayabilir. Hastanın zaman ve sabıra ihtiyacı var. Çünkü bazen birkaç seans gerekli olabilir.

Soru:

Lazer tedavisi ciltte yanıklara yol açabilir mi?

Cevap:

Doç. Dr. Sadettin Karacagll:
Deri üzerine uygun miktarda lazer yapılırsa herhangi bir yanık riski yok. Ama bazen geçici bir kızarıklık olabilir.

Soru:

Lazer tedavisini devlet karşılıyor mu?

Cevap:

Doç. Dr. Sadettin Karacagil:
Aslında bu yöntemin en önemli dezavantajı maliyet. Deri lazerini özel sigortalar da devlet de karşılamıyor. Ancak damar içine yapılan lazeri bazı sigortalar karşılıyor.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: