Soru:

Varislerden korunma önerileriniz neler?

Cevap:

Prof. Dr. Kürşat Bozkurt:
Varis gelişiminde en önemli faktör genetik eğilim. Eğer ailenizde bu hastalık varsa ve hareket gerektirmeyen bir işte çalışıyorsanız riskiniz yüksek. Ancak genetik yapıyı değiştirenleyiz, meslek değişikliği de kolay kolay yapılamaz. Bu nedenle kesin bir korumadan söz etmek mümkün değil. Ayrıca varis gelişimini engelleyecek bir ilaç da yok. Bazı araştırmalar, varis önleyici kremlerin bilimsel olarak yararının olmadığını gösteriyor. Dolayısıyla alınabilecek önlemler sınırlı. Kilo kontrolü, düzenli egzersiz, uzun süre sabit pozisyonda kalmama ve koruyucu varis çorabı kullanmak yarar sağlayabilir. Bir de her fırsatta bacağı yüksekte tutmak işe yarayabilir. Bu arada varisli hastaların topuklu ayakkabıları mümkün olduğunca az giymesi gerekiyor.

Soru:

Varislerden korunmak için neler yapmalıyız?

Cevap:

Prof. Dr. Kürşat Bozkurt:
Varis riskinden korunmak için her fırsatta ve uygun ortamlarda bacaklar dinlendirilmeli. Günde 4-5 kez ve 10-15 dakika süreyle ayaklarınızın altına 2-3 yastık koyun ve kalp seviyesinin üzerinde olacak şekilde bacakları dinlendirin, iş yerinde uzun süre oturur durumda çalışma veya çok fazla ayakta kalmak varis için en önemli risk faktörü. Bu yüzden evinize döndüğünüzde bacaklarınızı havaya kaldırarak bir yere dayayın ve 15-20 dakika düz yatın. Düzenli egzersiz varis oluşumuna engeller. Yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme gibi bacak kaslarını çalıştıran ve toplardamar içi basıncı azaltan egzersizleri düzenli olarak yapmaya özen gösterin. Düzenli yürüme alışkanlığı edinirseniz varis oluşma riskini ve oluşan varislerin şiddetini önemli derecede azaltabilirsiniz. Mümkün olan her fırsatta asansör yerine merdivenleri kullanın.

Soru:

Uzun yolculuklarda neler yapabiliriz?

Cevap:

Prof. Dr. Kürşat Bozkurt:
Uzun otobüs ve uçak yolculuklarında mümkün olduğunca bacaklarınızı kıvırmadan, uzatarak oturun. Mutlaka her 2-3 saatte bir mola verin ve yürüyün. Bu mümkün değilse oturduğunuz pozisyonda ayak egzersizleri yaparak baldır kaslarınızı çalıştırın. Bu kaslar bir pompa görevi yaparak kanın bacaklarda toplanmadan kalbe doğru hareketini sağlayacaktır. Bazen uzun uçak yolculuklarından sonra sağlıklı bireylerde bile ani ölümler ortaya çıkabilir. Çünkü hareketsizlik,- derin toplardamarlar içinde pıhtı oluşmasına ve bu pıhtının akciğere giderek damarları tıkamasına sebep olur. Ani solunum güçlüğü ve ölüme yol açabilecek bu sorunun önlenmesinde en pratik yöntem, oturur durumda yapılan egzersizler ve arada yapılan yürüyüşlerdir. Riskli hastalar uzun seyahatler sırasında varis çorabı kullanabilir.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: