Kararsız bahar havalarından sonra nihayet yaz güneşi yüzünü gösterdi. Doğa kendini süslüyor. Moda dünyası ise çoktan yazı karşıladı bile. Podyumlarda retro bir hava, saçlarda bahar rüzgârları… Siz de saçlarınızı süsleyip yazın coşkusunu paylaşmak istemez misiniz?

The Style Glossy: Güzellik Köşesi
Saçlarımız Çiçek Açtı!

Moda tasarımcıları, yaz sezonunda saçlarımızı aksesuarlarla süslemişler. Hanımların vazgeçemediği ıslak saçlar, bin bir çeşit yaratıcı örgüler, atkuyrukları ve yandan ayrılan saçlar revaçta olacak. Alelacele evden çıkmaya da hazır olun, salaş ve grunge saçlar da trend… Ve tabii sağlıklı saç her zaman moda!

MOS kuaförlerinin kurucularından, ünlü saç tasarımcısı ve kuaför Orhan Bademli ile yaz saç trendlerini ve yaz için bakım önerilerini konuştuk. Bademli: “City’s HS OB artistik tasarım ekibiyle birlikte sezon koleksiyonu olan Retro Nouveau’yu yaratırken dönemin saç modellerinden, renklerinden ve giyim stillerinden feyz alıyoruz,” diyor ve ekliyor; geçmişten gelen moda akımlarının çizgisi ile paralel tanıdığımız Liz Taylor, Brigitte Bardot ve Twiggy gibi retro ikonları ilham kaynağımız.”

Taçlı saçlar, küçük fiyonklar

Bol aksesuarlı saçlar moda

Bol aksesuarlı saçlar moda

Bu yaz her hanımın evinde uygulayabileceği bol aksesuarlı saçlar moda. Doğru kullanacağımız kurdele, eşarp ve saç spreyiyle saçlarımızı 60’lar modasıyla buluşturup nostaljik bir tarza sahip olmak aslında hiç de zor değil. Islak saça uyguladığımız hacim veren köpükten sonra geriye doğru fön çektiğimiz saçımızı ensede toplayıp, çiçek desenli eşarbımızı da, önden görünecek fiyonk şekilde bağlayarak şık bir 60’lar modası yakalayabiliriz. Ya da metalik bir tokayla Nicole Roberts’ın sezonun saç trendlerinin yıldızlar geçidi olan Cannes’da yaptığı gibi sade ve şık bir görüntüye sahip olabiliriz.

Örgüler

Örgünün moda olmadığı bir sezon düşünmek mümkün mü? Tabii ki hayır! Dağınık örgüler, yaratıcı örgüler, örgülü topuzlar bu yaz da sokaklarda en çok göreceğimiz modeller. Mango’nun yeni yüzü Olivia Palermo da kırmızı halıda bizim de kolayca uygulayabileceğimiz örgülü bir modelle karşımıza çıkmıştı.

Uzun saçlarınızı gevşek, dağınık ve bozuk bir şekilde örüp yandan sarkıtın. Saçınızın önünden birkaç tutamı da yüzünüzün önüne doğru getirin. Kendinize biraz zaman ayırarak yaptığınız örgülü saçlara bir de gerçek çiçekler eklediğinizde nasıl doğa gibi ışıldadığınıza siz de şaşıracaksınız.

Toplu saçlar

Yüzü olduğundan zayıf gösteren at kuyruğu bu yıl revaçta

Yüzü olduğundan zayıf gösteren at kuyruğu bu yıl revaçta

Atkuyruğu ve topuzlar da sezonun hitleri arasında. Hem kullanımının kolaylığı, hem de günlük kullanım ve özel günler için oldukça şık olan topuzların her türünü bu yaz bolca göreceğiz. Yüzü olduğundan ince gösteren atkuyruğu da hanımların vazgeçilmezlerinden. Nicole Kidman’ın Cannes’da kullandığı dağınık örgülü topuzuyla yarattığı nostaljik havaya hayran olmayanımız var mı! Kadını her zaman güçlü gösteren ensede sıkı topuzuyla da Uma Thurman, Cannes’da zarafet ve güzelliğin yıldızlarındandı.

Islak saçlar, salaş ya da grunge

Denizden ya da duştan çıkmış gibi ıslak görünümlü saç modelleri de bu sezon revaçta. Islak görünümü veren jöle ve spreylerle kolayca uygulayabileceğiniz bir model. Bu saç modelinin püf noktası ise saçın üst kısımlarına ıslak görünümü vererek saç uçlarını serbest bırakmak.

Hanımlar bu yaz rahat olun, çünkü yataktan kalkıp sokağa fırlamış görüntüsü veren salaş ve grunge saçlar da bu yaz trendler arasında. Unutmayın ki saçını çabuk şekillendirebilen kadın güçlü kadındır.

Sağlıklı saç her zaman moda

Yazın gelmesiyle birlikte tatil planları yapmaya başlarız. Ancak biz deniz, kum ve güneşin keyfini çıkarırken saçlarımızın yavaş yavaş solduğunun, canlılığını kaybettiğinin ve yıprandığının farkına bile varmayız. Bademli, yoğun güneşin etkisiyle saçlarımızın gücünü yitirdiğini, canlılık ve parlaklığını kaybettiğini, güneşe çıkmadan cildimize sürdüğümüz koruyucu kremler, yağlar gibi saçlarımızın da canlılığını yitirmemesi ve göz alıcı şekilde parlayabilmesi için koruyucu bir bakıma ihtiyacı olduğunu belirtiyor. Saç koruyucu ürünler, güneşin, denizin ve havuz suyunun yıpratıcı etkisine karşı saçlarınızı koruyacak ve bakımını yapacaktır. Bademli, yazın sıcak fönün saçı daha da yıpratacağını, banyodan sonra ıslaklığı havlu ile alınmış saça soğuk fön uygulayarak bu yıpranmayı engelleyebileceğimizi belirtiyor.

Yazın yıpratıcı etkilerine karşı saç bakımı önem kazanıyor

Yazın yıpratıcı etkilerine karşı saç bakımı önem kazanıyor

Bademli, saç bakımı yapabilen ürün gruplarına önem vermeniz ve her fırsatta uzman kişilere danışmanız sizin için bir avantajdır; diyor. Öncelikle güneşin yıpratıcı etkisinden korunmak için saçımızın nem dengesini korumalıyız. Saçınızın tipine uygun vitamin B5 içerikli bir şampuan tercih edin. Vitamin B5, saçın nemlenmesini ve güçlenmesini sağlayacaktır. Saçınızı yıkadıktan sonra uçlarına nemlendirici krem sürerek iri dişli bir tarakla uçlardan köklere doğru tarayın. Güneşin yıpratıcı etkisini en aza indirmek için haftada en az bir kere şampuan ve kremden sonra saçınıza onarıcı yoğun bakım maskesi uygulayın. Saçınız kuru ya da ıslakken uygulayabileceğiniz güçlendirici serumlar, taramayı kolaylaştırıp elektriklenmeyi azaltarak saçın güçlü, ipeksi ve pürüzsüz olmasını sağlayacaktır.

Serap Altun, serbest yazar ve editördür. Yarın, Genç Kadın, Anne Çocuk gibi dergilerde güzellik ve seyahat konularında çeşitli makaleler yazmıştır.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: