Soru:

Halam 2 sene önce yumurtalık (over) kanseri oldu. Yumurtalıkları ve karın zarı alındı. Son kontrolünde karaciğerinde 2 santimlik kitle ortaya çıktı. 6 kür kemoterapi önerildi. Tedavi sırasında nasıl beslenmeli, hangi besin desteklerini kullanmalı?

Cevap:

Yumurtalık kanseri ikiye ayrılır:

1) Germ hücreli yumurtalık kanseri:
Genellikle gençlerde, 30 yaşından önce görülür. Hızla büyürler. Karında büyüme, ağrı, adet düzensizliği gibi belirtilere neden olurlar. Ameliyat ve kemoterapiyi iyi yanıt verirler. Hastalar doğurganlık çağında olduğu için sağlam yumurtalığı ve rahmi koruyarak ameliyat yapılabilir.

2) Epitelyal yumurtalık kanseri:
Yumurtalık kanserinin yüzde 75-80’ini oluşturur. Genellikle 40-50’li yaşlardan sonra ortaya çıkar. Sinsi seyreder, şişkinlik, hafif bel ağrısı, gaz gibi önemsenmeyen şikayetlere yol açabilir. İleri evrelerde idrar yapamama, tuvalete çıkamama gibi ciddi belirtilere neden olabilir. Anne, kardeş, teyze, hala gibi yakın akrabalarında yumurtalık kanseri görülenlerde yumurtalık kanserinin ortaya çıkma riski daha fazladır. Ayrıca meme ve yumurtalık kanserinin birlikte geçme durumu vardır. Birinci derece akrabalarında meme ya da yumurtalık kanseri olanların yumurtalık kanseri olma ihtimali daha fazla. Ayrıca meme kanseri geçiren kadınların hayatlarının bir döneminde yumurtalık kanseri olma riski, meme kanseri geçirmeyenlere göre daha yüksek. Yumurtalık kanseri erken yakalanırsa hastalar ameliyatla tam şifaya kavuşabilir. Halanıza önce ca125, ca19 9 tümör markerları, tüm batın bilgisayarlı tomografi, gerekirse PET yapılmalı. Daha sonra 6-8 kür kemoterapi uygulanmalı. 1 sene zarfında tümör nüks ederse yeni kemoterapi tatbik edilir. Ancak halanızda tümör 2 sene sonra nüks etmiş. Bu nedenle eski kemoterapisi en az 6 kez uygulanır. Daha sonra görüntüleme yöntemleriyle tümörün durumu kontrol edilir. Şüphe varsa second look (ikinci bakış) dediğimiz bir ameliyatla tekrar karın içine bakılır. Bu operasyon radyolojik olarak gözden kaçabilecek çok küçük tümörlerin yakalanmasına olanak tanır. Bu arada karaciğerdeki nodul sebat ediyorsa ve tekse ameliyatla çıkartılabilir. Kemoterapi sırasında immün sistemini güçlendirmek, yan etkileri azaltacak bir beslenme programına başlanmalı.

Halanıza önerilerim şunlar:
■ Kemoterapi ilaçlarının etkisini bozduğu için tedavi sırasında sarı kantaron otu ve greyfurttan uzak durun.
B Kilo kaybınız varsa her gün 1 bardak havuç, 2 bardak domates suyu için. Bu içecekler aynı zamanda ihtiyacınız olan beta karoteni sağlar. Beta karoten en önemli kanser savaşçılarından biridir.
■ Kemoterapinin meydana getireceği böbrek sorunlarına mani olmak için her gün 1.5-2 litre sıvı almayı ihmal etmeyin.
■ Karaciğerinizi koruyacak enginar, kereviz, yer elması, bezelye, karahindiba, kuzukulağı gibi besinlere sofranızda yer açın.
■ Milk thistle (devedikeni sütü kapsülü), dandelion (karahindiba hapı), burdock (dulavrat otu tableti) gibi karaciğerinizi koruyucu besin desteklerini dönüşümlü kullanabilirsiniz.
■ Tedaviye bağlı kabızlık ortaya çıkabilir. Önlemek için hurma, kara kayısı, kara erik tüketin.
■ Kemoterapi gördüğünüz sürece haftada 1-2 kez kırmızı et yiyin. Diğer günler balık, hindi ve tavuğu tercih edin.
■ Balık tüketemiyorsanız omega 3 kullanın.
■ Bulantı-kusma gibi sorunlarınız 2-3 günden fazla sürüyor, kan tablonuz düşüyor, kilo kaybınız varsa kemoterapi dozunuz yüzde 10 düşürülmeli. Her 3 kemoterapi sonrasında tümörün durumu kontrol edilecektir, cevap alınmazsa başka bir kemoterapik ilaca geçilecektir.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: