Soru:

Yumurtalık kanseriyim. Bağışıklık sistemimi nasıl güçlendirebilirim?
Yumurtalık (over) kanseri hastasıyım. 9 ay önce ameliyat oldum. Rahim ve yumurtalıklarım alındı. Tümör evre 1C’de. Bağışıklık sistemimi güçlendirmek için hangi vitamin ve mineralleri almalıyım?

Cevap:

Over kanseri genellikle 50 yaşından sonra ortaya çıkar. Çoğunlukla belirti vermez. Bazen şişkinlik, gaz, bel ağrısı gibi pek önemsenmeyen belirtilerle seyredebilir. Hastalar genellikle bize geç evrede (evre 3) gelir. Ancak sizin tümörünüz erken yakalanmış, bu nedenle şanslısınız. Tümör evre 1C’de ise 6 kür kemoterapi verilir. Kemoterapi sonrasında sıkı kontrol altında olun. 3 ayda bir ca12 5 tümör marker’mı yaptırın. Yumurtalık kanserinde ca19 9, ca72 4’ün de yükselebileceği aklınızdan çıkarmayın. Bazen bütün tetkiklere, radyolojik yaklaşımlara rağmen tümör markerları yükselebilir. Tümör markerları yavaş yavaş artıyorsa çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü belli bir seviyeye ulaştığında tümör ortaya çıkacaktır. Kademeli yüksekliklerde PET dahil bütün tetkikler belli aralıklarla yapılmalı. Bu arada, baz üniversite hastanelerinde kemoterapi bittikten sonra second look (ikinci bakış; dediğimiz bir ameliyat uygulanır. Tümörün kalıp kalmadığını gösteren bu operasyon PET, MR gibi yöntemlerden daha üstün. Ameliyat sırasında ufak bir tümöre rastlanırsa intraperitonel (karın içine kemoterapi ilacı konulması) tedavisi yapılır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için önerilerim şunlar:
■ Kemoterapi sırasında böbreğe toksik ilaçlar kullanıldığından her gün en az 2 litre sıvı alın. Kekik ve maydanoz tüketmek de böbrekleri temizlemeye yardımcı olur. 8 Kemoterapi gördünüz sürece haftada 1-2 kez kırmızı et yiyin. Proteinden zengin gıdaları alın. Bazı çalışmalarda over kanseri hastalarına yumurtanın sarısı önerilmiyor ancak yumurtanın beyazını istediğiniz kadar tüketebilirsiniz.
■ Kemoterapi sırasında immün sisteminizi güçlü tutacak çörek otu keten tohumu gibi gıdalardan faydalanın. Ayrıca zerdeçali, zencefil, kimyon, Arnavut biberi tüketin.
■ Her gün 1 porsiyon ete karşılık 5-7 porsiyon sebze meyve yiyin. Sebzeleri buharda tüketin.
■ Kemoterapi sırasında pazı, ıspanak, semizotu gibi sebzeleri bol yiyin.
■ Kara erik, kara kayısı, karadut, kara erik ve hurmayı bol tüketin. Bu gıdalar anemiyi önlemeye yardımcı olacaktır.
■ Trans yağ ihtiva eden katı yağlardan kaçının. Zeytinyağı, soya yağı, fındık yağı ve kanola yağını tercih edin.
■ Kilolu değilseniz günde 1 bardak havuç ve 2 bardak domates suyu için. Domateste ve havuçta bulunan beta karatenin immün sistemini güçlendirdiği son çalışmalarda gösterildi.
■ Papatya, zencefil, rezene, anason çayı ve karadut şurubu için. Bunlar kemoterapinin neden olacağı bağırsak rahatsızlıklarına, bulantıya ve hazımsızlığa iyi gelecektir.
■ Isırgan çayı içebileceğiniz gibi ısırganı haşlayıp bol sarımsaklı yoğurtla yiyebilirsiniz.
■ Günde yarım kilo yoğurt yiyin ya da ayran için.
■ Balık kemoterapi sırasında en önemli gıdalardan biri. Haftada en az 2 kez sofranızda balığa yer açın.
■ Kemoterapi sırasında idrar problemleriniz varsa kabak çekirdeğini kavurun ve her gün 2 avuç yiyin.
■ Hızla kilo almamak için spor yapın.
■ Aşırı yorgunluktan uzak durun. M Gece uykularınızın düzenli olmasına özen gösterin.
■ Karaciğerinizi korumak için milt thistle (devedikeni sütü kapsülü), astragalus hapı kullanabilirsiniz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için de doktor tavsiyesiyle belli aralıklarla selenyum, E vitamini almanızda yarar var.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: