Soru:

Hastamız yumuşak doku kanseri. Tümör sürekli nüks ediyor. Bize tavsiyeleriniz nelerdir?
Hastamız 24 yaşında. 4 yıl önce Ewing Sarkom teşhisi kondu. Omuz ve kalça kemiklerindeki tümör için 12 kür kemoterapi aldı. Tümörde küçülme oldu. Daha sonra ameliyat edildi. Geçen yıl 2 baldır kemiğinde nüks görüldü. 6 kür kemoterapi ve 10 gün radyoterapi aldı. Bu yıl her iki baldır kaslarında ve kalçasında tümör tespit edilince 10 gün radyoterapi gördü. Hastamız zaman zaman çok acı çekiyor, oturup kalkmakta bile zorlanıyor. Bize tavsiyeleriniz nelerdir?

Cevap:

Ewing sarkom daha çok genç yaşlarda gözüken yumuşak doku ve kemikleri tutan bir tür kanserdir. Hastalığın durumuna göre radyoterapi, kemoterapi ye ameliyat birlikte uygulanır. Özellikle kemoterapi son 15 yıldır bu tümörlerde tamamen şifa şansı sağladı. Tümörün yayılımını da göz önünde tutmak lazım. Tam şifa bulamayanlarda tedavi kemoterapi ve radyoterapiyle devam eder. Sizin hastanıza da bu prosedür uygulanmış. Ağrı için size de bir ağrı merkezine başvurmanızı öneriyorum. Bu arada beslenmeye de dikkat edilmeli.

Hastanıza önerilerim şunlar:
■ Kalsiyum, magnezyum ve potasyumdan zengin olan gıdalara sofranızda yer açın. Özellikle yoğurt, muz, ananas, kiraz ve karpuz tüketmeyi ihmal etmeyin.
■ Her gün birer bardak havuç ve domates suyu için.
■ Kemoterapi gördüğünüz sürece kan tablonuzu dengede tutmak için haftada 1-2 kez kırmızı et yiyin. Haftada 3 kez balık, 1-2 kez de hindi ya da tavuk tüketin.
■ Her gün 1 tatlı kaşığı çiçek balı ve kan yapması için 1 çorba kaşığı kara üzüm pekmezi yemeye çalışın.
■ Kemoterapi belli aralıklarla devam edeceği için kan tablonuzu normal tutacak pazı, ıspanak, semizotu, maydanoz gibi yeşilleri bol tüketin.
■ Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için karahindiba, kuzukulağı, tere ve biberiyeye sofranızda yer açın.
■ C vitamini kullanın.
■ Kilo kaybınız varsa bol bol meyve suyu içmeye çalışın.
■ Ewing sarkom en çok akciğere uzak metastaz yapmayı sever. Bu nedenle ilk 3 yıl sıkı kontrol şart.
■ Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için reishi ve cordyceps mantarı hapı, kemik iliğindeki onarımı sağlamak için de shark liver oil (köpek balığı karaciğer yağı kapsülü) kullanabilirsiniz.
■ Kalabalık ortamlardan, yorgunluktan, alkol ve sigaradan, ağır sporlardan, stresten uzak durun.
■ Kemoterapinin zararlı etkisini en aza indirmek için kemoterapi sırasında günde 8-10 bardak su için. Su içerek vücudunuzda görevini yerine getirmiş olan kemoterapi ilaçlarının size zarar vermeden atılmasını sağlarsınız.

En çok yorum alan sayfalar: